Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.02.2020, 00:01

Vyklápačky. Kde sa vzali a prečo je okolo nich opäť horúco?

  • Uniknuté video i fotografie naznačujú, že Samsung chystá netradičný telefón.
  • Nadväzuje ním na vetvu populárnych vyklápacích telefónov z minulosti. Vlastnili ste niektorý z nich?
Vyklápačky. Kde sa vzali a prečo je okolo nich opäť horúco?
Zdroj: Samsung

Aktuálnym štandardom je telefón s veľkým dotykovým displejom na jednej strane a hlavným fotoaparátom, prípadne súborom fotoaparátov na zadnej strane. Niektoré zariadenia sú si tak podobné, že ich rozozná na pohľad len naozaj skúsené oko.

Smartfóny sa dnes naozaj odlišujú snáď už len farbami, spracovaním zadného krytu alebo veľkosťou. Pred pár rokmi však bola situácia dramaticky odlišná.

Počiatky vyklápacích telefónov

Najrôznejšie formy takzvaných komunikátorov, teda spočiatku sci-fi zariadení, cez ktoré sa dalo telefonovať či vykonávať videohovory sa spomínali už pred desiatkami rokov. Vystupovali v sci-fi novelách Philipa Francisa Nowlana z roku 1928, alebo v známom seriáli Star Trek v šesťdesiatych rokoch minulého storočia.

Kým sa forma smartfónov ustálila na dnešné “placky”, výrobcovia sa pokúšali o najrôznejšie dizajny. Jedným z prvých, ktorý používal názov flip phone bola Motorola MicroTAC z roku 1989. Vyklápacou časťou bol v tomto prípade mikrofón na hovory, ktorý zároveň tvoril ochranu na klávesoch rozmerného mobilného telefónu.

Zdroj: Wikipedia / Ross Padluck

​Obľúbenými sa stali aj komunikátory od Nokie, ktoré obsahovali rôzne vysúvacie konštrukcie. V nich bola dokonca integrovaná miniatúrna QWERTY klávesnica. Modely 9110 či 9210 z rokov 1998 a 2001 tvoria dodnes neoddeliteľnú časť histórie tejto vetvy.

Zdroj: Nokia

​Jedným z mimoriadne úspešných tvarov bolo aj takzvané “véčko”, teda jednoducho vyklápací telefón, ktorý mal tvar písmena V. Kto už by len nechcel v dobe malých zelených displejov s čiernymi rozpixelovanými písmenami vlastniť elegantné zariadenie s vyklápacím displejom?

Jedným z priekopníkov bola spoločnosť Motorola, ktorá si dokonca v istom čase dala aj patentovať názov “flip phone”, teda vyklápací telefón. Jej známy model Motorola Razr V3 z roku 2003 sa stal symbolom i v módnom odvetví.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 67% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.