Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.01.2020, 14:07

Nemecko má dôkazy, že Huawei spolupracuje s čínskou rozviedkou

Informácie spravodajských služieb uvádzajú, že Huawei preukázateľne spolupracuje s čínskymi bezpečnostnými úradmi.

Nemecko má dôkazy, že Huawei spolupracuje s čínskou rozviedkou
Zdroj: Reuters

Nemecká vláda má dôkazy, že čínska telekomunikačná spoločnosť Huawei spolupracuje s čínskymi bezpečnostnými orgánmi. Informuje o tom dnes nemecký denník Handelsblatt, ktorý sa odvoláva na tajný vládny dokument, ktorý má k dispozícii. Dokument nemeckého ministerstva zahraničia sa podľa denníka odvoláva na "informácie spravodajských služieb".

"Na konci roka 2019 boli zo strany amerických tajných služieb odovzdané informácie, podľa ktorých Huawei preukázateľne spolupracuje s čínskymi bezpečnostnými úradmi," uvádza sa v citovanej správe.

​​Nemecké ministerstvo označilo zistenie Američanov anglickým označením ako "smoking gun", ktoré sa používa ako označenie pre jasný dôkaz. "Dôveryhodnosť čínskych podnikov tu v súvislosti s bezpečnostnými požiadavkami pri výstavbe sietí 5G nebola," vyvodzuje nemecké ministerstvo zahraničia.

Úrad podľa Handelsblattu už niekoľko mesiacov varuje, že čínska sieťová technológia by sa mohla stať bránou pre vpád čínskych špiónov a kybernetických útočníkov.

Preto sa ministerstvo zahraničia pod vedením Heiko Maas zasadzuje o to, aby politická dôveryhodnosť výrobcov bola ústredným kritériom pre schvaľovanie dodávateľov technológií 5G, teda telekomunikačných služieb piatej generácie. Firma Huawei by potom podľa ministerstva mohla byť z budovania nemeckej siete 5G vylúčená.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová je však proti prísnym obmedzeniam v tomto procese a obáva sa prípadného zhoršenia vzťahov s Čínou, poznamenal Handelsblatt.

Huawei sa nesmie zúčastniť budovanie mobilných sietí 5G v Spojených štátoch, ktoré k rovnakému postupu nabádajú aj svojich spojencov. Napríklad Británia ale firme Huawei Technologies obmedzený podiel na budovaní mobilných sietí piatej generácie povolila.

Ticketportal.sk