Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.01.2020, 11:18

Obľúbený český antivírus čelí problému. Avast predáva citlivé údaje, tvrdia investigatívci

Česká spoločnosť sa bráni, že si pýta povolenie na zbieranie dát, užívatelia to však popierajú.

Obľúbený český antivírus čelí problému. Avast predáva citlivé údaje, tvrdia investigatívci
Zdroj: Reuters

Antivírusový systém Avast je jednou z najpopulárnejších „freeware“ antivírusových aplikácií, teda antivírusových systémov zdarma. Ako jeden z mála ponúka vo svojej bezplatnej verzii aj kontrolu webových stránok, na ktorých sa nachádzate v reálnom čase. A zrejme práve tu je kameň úrazu. 

Ako informujú portály Motherboard a PCMag, česká spoločnosť Avast údajne predáva citlivé údaje o prehliadaní webov. Diať sa tak má prostredníctvom dcérskej spoločnosti Jumpshot. Podľa zistení portálov antivírusový softvér zrejme sleduje správanie používateľov na jednotlivých webových stránkach. Či už to, kam kliknú, alebo ako sa na stránke navigujú.

​K dátam, ktoré získavajú, patrí vyhľadávanie na Google, v Google Mapách, sleduje aj návštevy konkrétnych stránok na LinkedIne, pornoweboch, Youtube videách. Informácie potom posúva ďalej pomocou spomínanej spoločnosti Jumpshot. Zaujímavosťou je, že jej klientom sú, prípadne boli, firmy ako Google, Microsoft, Pepsi, Yelp, Sephora, Home Depot, Intuit a ďalšie.

Webové portály, ktoré sa pustili do investigatívy, požiadali o vyjadrenie k situácii Avast i Jumpshot. Avast vo vyhlásení tvrdí, že “Jumpshot nezískava osobné identifikačné dáta, ako sú napríklad mená, emailové adresy či kontaktné údaje”. Používatelia vraj majú navyše aj možnosť neodosielať svoje údaje o prehliadaní stránok.

Avast si má údajne pýtať povolenie na zbieranie dát cez “vyskakujúcu” notifikáciu. Portálom však opýtaní respondenti uviedli, že si nie sú vedomí žiadneho takéhoto upozornenia či možností. 

“Od júla 2019 sme začali implementovať výslovnú voľbu pre všetky nové stiahnutia nášho antivírusového systému. Vyzývame v súčasnosti našich používateľov, aby sa prihlásili alebo odhlásili z programu odovzdávania dát o prehliadaní,” vraví k situácii hovorkyňa Avastu. Dodáva, že "spoločnosť chápe a berie vážne zodpovednosť za vyváženie súkromia používateľov s využívaním údajov, ktoré je nutné pre základné bezpečnostné produkty Avastu".

V zásadách ochrany osobných údajov Avastu sa mimochodom píše, že osobné dáta poskytujú spoločnosti Jumpshot na vytváranie čo najvhodnejších služieb a produktov. Údaje sú však vraj anonymné.

Spoločnosť Jumpshot sa zatiaľ k situácii nevyjadrila.

Ticketportal.sk