Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.01.2020, 17:10 Aktualizované dňa 10.01.2020 o 18:10

Chyba Facebooku odhaľovala, kto sú admini stránok. Zomri nefungovalo

Keďže tieto informácie pred tým neboli verejné, mohol si ktokoľvek pozrieť mená, ktoré sa starali o jednotlivé statusy.

Chyba Facebooku odhaľovala, kto sú admini stránok. Zomri nefungovalo

Facebook dnes v poobedných hodinách prejavil zrejme o niečo viac transparentnosti, ako chcel. Zobrazil mená adminov, ktorí spravujú niektoré stránky na sociálnej sieti Facebook. Keďže tieto informácie pred tým neboli verejné, mohol si ktokoľvek pozrieť mená, ktoré sa starali o jednotlivé statusy, informuje portál dennikn.cz

Niekoľko adminov sa tak rozhodlo okamžite konať a svoju stránku okamžite dočasne ukryli. Patrí k nim stránka českého premiéra Andreja Babiša, čo dnes pre portál idnes.cz potvrdil tiež hovorca vlády Vladimír Vořechovský.

Chyba, alebo takzvaný bug, sa dala vyhľadať prostredníctvom funkcie "Zobraziť históriu úprav". Aktuálne však už Facebook chybu zrejme odstránil, nakoľko sa cez tento krok už do histórie úprav neprekliknete. 

Na túto chybu pravdepodobne reagoval aj slovenský satirický portál Zomri. Približne dve hodiny neboli na Facebooku aktívni a ich stránka nešla vyhľadať. 

Zomri je totiž známe aj tým, že sa jej admini držia v anonymite. Aj v našom rozhovore v štúdiu mali na hlavách čierne tašky. Často totiž čelia vyhrážkam kvôli provokatívnym statusom.

Admini po opätovnom nabehnutí stránky Zomri varovali používateľov Facebooku, aby si dali pozor na stránky, ktoré za za nich len vydávajú.

Pozrite si aj náš rozhovor v štúdiu:

Na situáciu reagoval na svojom facebookovom profile aj predseda strany SaS Richard Sulík:

Zdroj: Facebook / Alžbeta Harry Gavendová

O ďalšom vývoji situácie vás budeme informovať. 

Kroky k väčšej otvorenosti stránok

Facebook v poslednej dobe spravil viacero krokov k tomu, aby boli stránky transparentnejšie. Okrem toho, že si môže už ktokoľvek vyhľadať infomácie o tom, kto sponzoruje jednotlivé statusy, rovnako je dohľadateľné i to, ako sa stránka volala pred tým. Konkrétne mená správcov však nezobrazovalo.  

Ticketportal.sk