Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.12.2019, 11:45

Facebook priznal, že sleduje používateľov aj bez ich povolenia

Firma uviedla, že informácie zbiera z bezpečnostných dôvodov.

Facebook priznal, že sleduje používateľov aj bez ich povolenia
Zdroj: Reuters

Sociálna sieť Facebook priznala, že sleduje užívateľov na ich zariadeniach aj napriek tomu, že si to neprajú. Firma to napísala vo svojej odpovedi na list amerických senátorov Josha Hawleyho a Chrisa Coonsa. Tí v novembri požiadali firmu, aby rešpektovala svojich užívateľov a nezverejnila ich polohu, keď si to neželajú, uvádza portál lidovky.cz.

Digitálny gigant senátorom načrtol dôvody, prečo sleduje užívateľov a akými spôsobmi môže zistiť, kde sa nachádzajú, aj keď majú na zariadeniach vypnutú možnosť sledovania.

Sledovať prostredníctvom operačného systému ich môže vďaka cieleným reklamám. Facebook priznal, že polohu užívateľa dokáže vydedukovať vďaka rôznym vodítkam, akými sú miesta označené v príspevkoch alebo IP adresy telefónu, tabletu alebo počítača.

Takto nazbierané informácie nie sú však také presné a spoľahlivé ako priame facebookové sledovanie. Firma však v liste napísala, že tieto informácie zbiera z bezpečnostných dôvodov. Napríklad, keby bol používateľov účet aktivovaný z neznámeho zariadenia alebo aby zabránila "šíreniu falošných informácií".

Facebook tiež priznal, že aj napriek zákazu od používateľa cieli reklamy na základe polohy získanej z týchto zdrojov. Facebook totiž nepovoľuje užívateľom vypnúť reklamy, získané sledovaním zariadení. Povoľuje im však zablokovať to, aby Facebook získal presné dáta o ich polohe použitím systému aplikácie.

"Na Facebooku sú všetky reklamy cielené na základe polohy používateľa. Väčšinou ide o región alebo mesto. Keby to nefungovalo takto, ľudia z Washingtonu by mohli dostávať reklamy na služby alebo produkty z Londýna a naopak," napísala spoločnosť v liste senátorom.

"Oceňujem, že sa Facebook snaží informovať užívateľov ohľadom ich možností. Cítim však isté znepokojenie, že všetky tieto snahy sú nedostatočné a zavádzajúce vzhľadom na spôsob, akým Facebook s dátami nakladá," vyhlásil senátor Coons.

Zároveň uviedol, že Facebook v liste de facto potvrdil, že mu nemožno zabrániť v tom, aby bez povolenia využíval informácie o polohe svojich užívateľov a zasielal im reklamy. "Facebook prehlasuje, že sami užívatelia kontrolujú súkromie svojich účtov. V skutočnosti však nemajú možnosť zabrániť sledovaniu," dodal Coons.

Ticketportal.sk