Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.12.2019, 12:08

Opäť môžu využívať Wikipediu. Turecko zrušilo zákaz verejnej encyklopédie

Po dvoch rokoch budú môcť opäť vyhľadávať informácie aj pomocou Wikipedie. 

Opäť môžu využívať Wikipediu. Turecko zrušilo zákaz verejnej encyklopédie
Zdroj: Lane Hartwell

Slobodný prístup k informáciám nie je v niektorých krajinách samozrejmosťou. V istých prípadoch neváhajú zájsť predstavitelia výkonnej moci naozaj ďaleko a znemožnia prítup aj na vybrané webstránky.

Presne takýto zákaz platil v Turecku od roku 2017 pre známu internetovú enycklopédiu Wikipedia. Aktuálne sa však situácia zmenila a po dvoch rokoch si obyvatelia Turecka budú môcť opäť prečítať tieto stránky, píše portál engadget.com.

Turecko zablokovalo Wikipediu v apríli roku 2017, pretože ju zodpovední považovali za “nečistú kampaň” proti krajine. Dôvôdom tohto tvrdenia bol článok na tomto portáli, ktorý mal Turecko opisovať ako krajinu, ktorá podporuje skupinu Islamský štát či iné teroristické organizácie.

Ani po proteste zo strany Turecka Wikipedia neodstránila tento článok a poukázala na cenzúru. Prípad dali v roku 2017 na Ústavný súd, no nepodarilo sa im dohodnúť s tureckými úradmi.

Turecko pristúpilo k tomu, že zákonom zakázalo prístup k Wikipédii i všetkým jej jazykovým vydaniam. Tento zákon môže blokovať akékoľvek webstránky, ktoré podľa Turecka môžu narúšať bezpečnosť štátu.

Situácia sa zmenila včera, kedy turecký Najvyšší súd nakoniec rozhodol v prospech Wikipédie. Odvoláva sa na to, že jej zákaz ohrozuje slobodu prejavu.

Do kariet hral možno aj fakt, že množstvo Turkov si v dnešnej digitálnej dobe tak či tak našlo nejakú cestu k obsahu na Wikipedii.

Zatiaľ nie je jasný dátum, kedy sa oficiálne opäť spustí prístup k verejnej encyklopédii. Zo situácie sa však teší aj zakladateľ Wikipedie, Jimmy Wales: