Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.12.2019, 00:01

Stali ste sa obeťou falošného eshopu? Takto zareaguje vaša banka

  • Je vaša banka ochotná vrátiť vám peniaze, ktoré odišli na účet podvodného e-shopu?
  • Za akých okolností prebehne návrat platby?
  • Aké sú základné odporúčania a rady pre kupujúcich?
  • Na čo by sme nemali zabúdať pri nákupoch?
Stali ste sa obeťou falošného eshopu? Takto zareaguje vaša banka
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

Možno ste sa s tým ešte osobne nestretli, no verte, že množstvo ľudí už má skúsenosti s podvodnými e-shopmi. Podľa Eurostatu až 60 percent Európanov nakupuje online, pričom na Slovensku je to 59 percent.

"Patríme ku krajinám s najväčším nárastom ľudí nakupujúcich cez internet. Väčšina nákupov prebehne v poriadku, najčastejšie problémy súvisia s doručením tovaru. Pri neserióznych obchodníkoch tieto situácie končia často až na súdoch," upozorňuje Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne. 

Kým niektoré falošné e-shopy lákajú na extrémne nízke ceny za svoj tovar, ktorý potom nedoručia, iní sa snažia získať údaje z vašej platobnej karty. V každom prípade - máme pre vás nie len niekoľko odporučení, ako sa vyhnúť nepríjemnej situácií, ale zozbierali sme aj vyjadrenia bánk, ako postupujú v prípade reklamácií v takýchto situáciách.

Overte si e-shop

  • Pri nákupe na internete si dobre skontrolujte webovú adresu eshopu, teda URL. Ak je tam názov či koncovka, ktoré ste v živote nepočuli, prípadne názov e-shopu s nezrozumiteľným zhlukom písmeniek, radšej zbystrite pozornosť.
  • Vždy si overte, či tento eshop naozaj existuje a skúste pohľadať recenzie na tento internetový obchod. Internet je dosť veľký na to, aby vám našiel aspoň jednu informáciu, ak tento e-shop skutočne jestvuje.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.