Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.12.2019, 00:01

Stali ste sa obeťou falošného eshopu? Takto zareaguje vaša banka

  • Je vaša banka ochotná vrátiť vám peniaze, ktoré odišli na účet podvodného e-shopu?
  • Za akých okolností prebehne návrat platby?
  • Aké sú základné odporúčania a rady pre kupujúcich?
  • Na čo by sme nemali zabúdať pri nákupoch?
Stali ste sa obeťou falošného eshopu? Takto zareaguje vaša banka
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

Možno ste sa s tým ešte osobne nestretli, no verte, že množstvo ľudí už má skúsenosti s podvodnými e-shopmi. Podľa Eurostatu až 60 percent Európanov nakupuje online, pričom na Slovensku je to 59 percent.

"Patríme ku krajinám s najväčším nárastom ľudí nakupujúcich cez internet. Väčšina nákupov prebehne v poriadku, najčastejšie problémy súvisia s doručením tovaru. Pri neserióznych obchodníkoch tieto situácie končia často až na súdoch," upozorňuje Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne. 

Kým niektoré falošné e-shopy lákajú na extrémne nízke ceny za svoj tovar, ktorý potom nedoručia, iní sa snažia získať údaje z vašej platobnej karty. V každom prípade - máme pre vás nie len niekoľko odporučení, ako sa vyhnúť nepríjemnej situácií, ale zozbierali sme aj vyjadrenia bánk, ako postupujú v prípade reklamácií v takýchto situáciách.

Overte si e-shop

  • Pri nákupe na internete si dobre skontrolujte webovú adresu eshopu, teda URL. Ak je tam názov či koncovka, ktoré ste v živote nepočuli, prípadne názov e-shopu s nezrozumiteľným zhlukom písmeniek, radšej zbystrite pozornosť.
  • Vždy si overte, či tento eshop naozaj existuje a skúste pohľadať recenzie na tento internetový obchod. Internet je dosť veľký na to, aby vám našiel aspoň jednu informáciu, ak tento e-shop skutočne jestvuje.

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk