Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.10.2019, 12:43

Čau Facebook, je čas na niečo nové: Zakladateľ Wikipédie vytvára vlastnú sociálnu sieť

Viete si predstaviť sociálnu sieť, na ktorej môže príspevky spracovávať celá komunita?

Čau Facebook, je čas na niečo nové: Zakladateľ Wikipédie vytvára vlastnú sociálnu sieť
Zdroj: Pixabay

Zakladateľ internetovej encyklopédie Wikipedia Jimmy Wales pracuje na vytvorení vlastnej sociálnej siete, ktorá by bola alternatívou Facebooku a jemu podobných platforiem. Informovala o tom agentúra DPA.

"Mojou myšlienkou je preniesť princípy Wikipedie na sociálnu sieť," povedal Wales na veľtrhu digitálneho priemyslu Digital X v Kolíne nad Rýnom. "Čau Facebook, je čas na niečo nové," dodal.

Wikipedia na rozdiel od Facebooku neobsahuje reklamu a je financovaná prostredníctvom darov. Walesova nová sociálna sieť s označením WT: Social má byť rovnako ako Wikipedia bez reklamy, uviedla DPA.

Wikipedia bola spustená 15. januára 2001. Ide o encyklopédiu s otvoreným obsahom, ktorej podobu vytvárajú sami používatelia-dobrovoľníci. Encyklopédiu netvorí platený redakčný tím, články a ich úpravy sú dielom užívateľskej komunity a každý, kto si nejaké heslo prečíta, tu môže niečo upraviť či vytvoriť nový záznam.

"Viete si predstaviť sociálnu sieť, na ktorej môže príspevky spracovávať celá komunita?" - pýtal sa Wales poslucháčov z digitálneho priemyslu na kolínskom veľtrhu. Práve táto možnosť by mala byť jedným z aspektov, ktoré hrajú kľúčovú úlohu v rámci jeho novej sociálnej siete, poznamenala DPA.

Wales na novej sieti WT: Social pracuje s dvomi vývojári. Používateľom, ktorí sa do terajšej ranej fázy siete zaregistrujú, sľubuje, že im pošle vlastnú žiadosť o priateľstvo.

"Budem považovať za úspech, keď vybudujeme skvelú malú komunitu, v ktorej sa budem cítiť dobre," uviedol 53-ročný Wales.