Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.10.2019, 00:01

Začínate s cloudom? Tu je prehľad najznámejších služieb

  • Úložiská v online priestore ponúkajú množstvo výhod. Treba sa v nich len vedieť orientovať.
  • Pozrite si základné informácie a ceny úložísk Google Drive, iCloud, Dropbox a One Drive.
Začínate s cloudom? Tu je prehľad najznámejších služieb
Zdroj: Reuters

Jedným z najväčších pomocníkov i strašiakov v IT svete je bezpochyby „cloud“ (oblak). Pomocníkom je pre všetkých, ktorí chápu jeho výhody a dokážu ich denne využívať vo svoj prospech, či v prospech svojej firmy. Strašiaka predstavuje pre tých, ktorí toto cudzie slovo niekde započuli, no v princípe nerozumejú jeho podstate, funkciám a zdá sa im to celé komplikované.

Vo svete mobilných zariadení je však potrebné niekde skladovať všetky fotografie i videá, jednoducho a pohodlne zdieľať dáta, pracovať na spoločných projektoch, zároveň mať postarané o bezpečnosť údajov. Toto všetko cloud umožňuje a navyše poskytuje aj niekoľko ďalších výhod.

Cloud slúži ako virtuálne externé úložisko. V tom prípade nemusíte napríklad fotky či videá skladovať v Galérii svojho smartfónu a ušetriť tak drahocenné miesto v pamäti. Mobilné zariadenie sa vám za to odvďačí aj svižnejšími reakciami.

Ďalšou výhodou je, že cloud poskytuje v rámci pracovných nástrojov aj pokročilejšie funkcie, napríklad spoluprácu v skupine, rôzne možnosti úprav. Veľkým plusom cloudu je však i to, že napríklad dokument, ktorý začnete písať v práci na počítači, môžete v prípade potreby okamžite otvoriť a pokračovať v úpravách aj v mobile či tablete.

Táto spolupráca medzi zariadeniami je mimoriadne užitočná a ak ju raz začnete naplno využívať, zotriete problém s prenášaním informácií cez USB kľúče či iné pamäťové médiá. Cloudy tiež hrajú významnú úlohu pri výmene či strate telefónov a zariadení. Prečítajte si podrobnejšie o jednotlivých službách:

Google Drive

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 78% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.