Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.10.2019, 18:00

Sfalšovať 40 hodín záznamu by bolo sci-fi. Nahrávky sú zrejme autentické, hovorí filmový zvukár

  • V našom rozhovore sa dozviete, či existujú softvéry, ktoré by verne napodobňovali ľudský hlas. 
  • Dajú sa „zneužiť“ konkrétne hlasy a zmixovať alebo postrihať ich tak, ako potrebujeme?
  • Akým spôsobom by niekto mohol sfalšovať zvukové nahrávky v 40-hodinovom zázname?
  • Môžu aj napriek teoreticky dobrému generickému hlasu znieť nahrávky autenticky?

Slovenskom aktuálne znejú nahrávky kauzy Gorila. Viaceré médiá vrátane HN dnes totiž obdržali od neznámych osôb označených ako Anonymous tento údajný zvukový záznam. Celá nahrávka má 39 hodín a viac ako dva gigabajty. Kým jedni sa na záznam pozerajú z obsahového hľadiska, je tu predsa len i technologický pohľad na vec. 

"S nahrávkami, bez ohľadu na to, či sa má jednať o tie, ktoré mali byť nájdené na pracovnom stole u Mariána Kočnera, alebo sa jedná o úplne iný zdroj, je zjavne nezákonne manipulované, sú s najväčšou pravdepodobnosťou kopírované, zostrihávané, či inak upravované, alebo dokonca vyrábané a preto ich považujeme za nedôveryhodné a nebudeme sa k ich obsahu ani teraz a ani v budúcnosti vyjadrovať," uviedla v stanovisku skupina Penta. 

Oslovili sme teda odborníkov, ktorí sa venujú zvuku, aké náročné je vyrábať zvukové záznamy, falšovať hlasy či tiež vyrobiť napríklad takmer 40-hodinový záznam rozhovorov viacerých osôb. 

Na naše otázky odpovedali:

Lukáš Kasprzyk, filmový zvukár, ktorý pôsobí v slovenskom filme s renomovanými režisérmi, držiteľ ocenenia Slnko v sieti. 

Tomáš Kršiak, zvukár dokumentárnych filmov, venuje sa audiovizuálnym službám, produkcii a postprodukcii zvuku.

1. Existujú softvéry, ktoré by napodobňovali ľudský hlas? (v slovenčine?)

  • L.K. Existujú, výsledok môžme počuť napríklad v navigáciách.
  • T.K. V dnešnej dobe máme množstvo programov, ktoré dokážu robiť rôzne úpravy hlasu, výšku hlasu, dolaďovanie spevu, vyčistenie od nádychov, pukancov, nežiadúceho pozadia. Dokonca sa dá upravovať intonácia hlasu, čiže vieme intonačne neukončenú vetu uzavrieť. Samozrejme, vieme hlas dať aj do rôznych priestorov, čiže náš hlas môže znieť ako v kúpeľni či vo veľkej katedrále, alebo v jaskyni. Táto technológia sa používa v nahrávacích štúdiách pri výrobe dabingov, postsynchrónov, pri nahrávaní spevu, komentárov, rozhlasových hier a podobne. Napodobňovanie ľudského hlasu sa však dá robiť minimálne a aj to by sme museli vychádzať z už nahratého hlasu, no vytvárať ľudský hlas podľa našich predstáv je nemožné.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk