Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.09.2019, 00:00

Umelá inteligencia donúti k rekvalifikácii 120 miliónov pracovníkov

Prispeje tiež k tvorbe nových pracovných miest, nie len k ich strate.

Umelá inteligencia donúti k rekvalifikácii 120 miliónov pracovníkov
Zdroj: Reuters

Podľa štúdie spoločnosti IBM umelá inteligencia donúti v najbližších troch rokoch 120 miliónov pracovníkov po celom svete rekvalifikovať sa.

Umelá inteligencia neprinesie len zánik pracovných miest, ale tiež vytvorenie nových pozícií.

A práve to si vyžiada potrebu zmeny kvalifikácie robotníkov, ktorí budú musieť podstúpiť rekvalifikačné kurzy.

Príchod robotov bude tiež spojený s presunmi v rámci pozícií vo firmách, ale aj s náborom nových talentov zo zahraničia, tvrdí štúdia IBM, ktorú spomenula agentúra Bloomberg.

Podľa dokumentu bude musieť rekvalifikáciou v najbližších troch rokoch prejsť 50,3 milióna pracovníkov v Číne, 11,5 milióna v Spojených štátoch amerických a 7,2 milióna v Brazílii.

Päticu krajín, v ktorých dôjde k najväčším zmenám, uzatvára Japonsko a Nemecko, s 4,9 miliónmi pozícií a 2,9 miliónmi pozíciami, ktorými inteligentné automatizácie otrasú.

Pre firmy je jednou z najväčších hrozieb súčasnosti nedostatok talentov.

​Nároky na špecifické zručnosti sa pritom stupňujú. Školenie dnes zaberie oveľa dlhšiu dobu ako pred piatimi rokmi. Kým v roku 2014 si vzdelanie zamestnanci doplnili za tri dni, dnes to trvá 36 dní.

Dlhšiu dobu trvá naučiť sa behaviorálne zručnosti, ako je tímová práca, komunikačné schopnosti, kreativitu, empatiu alebo naopak zručnosti spojené s vedou. "Získavanie behaviorálnych zručností zaberie viac času a je zložitejšie," potvrdila manažérka IBM Amy Wrightová.

Behaviorálna zručnosti sa najlepšie rozvíjajú skôr prostredníctvom vlastnej skúsenosti než v rámci klasických výukových programov. Práve tieto "mäkké" zručnosti podľa štúdie firmám najviac chýba, hoci niekto sa domnieva, že nedostatkom sú skôr technické schopnosti.

Ticketportal.sk