Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.08.2019, 15:56

Apple bude predávať náhradné diely aj neautorizovaným opravovniam

Spoločnosť tým chce podporiť predaj telefónov, ktorý poklesol.

Apple bude predávať náhradné diely aj neautorizovaným opravovniam
Zdroj: Reuters

Americká spoločnosť Apple začne prvýkrát predávať diely, nástroje, diagnostiku a manuály k opravám rozbitých telefónov iPhone neautorizovaným opravovniam.

Uvádza to dnešné oznámenie spoločnosti. Po rokoch lobovania proti zákonom v niektorých štátoch v USA, ktoré Apple k tejto praxi nútili, to znamená zásadný posun v politike spoločnosti, napísala agentúra Reuters.

Program bude najprv spustený v Spojených štátoch a neskôr sa rozšíri aj na ďalšie krajiny. Nezávislým opravovniam budú ponúkané značkové diely pre pozáručné opravy za rovnakú cenu, akú Apple dáva autorizovaným servisom.

Spoločnosť si od toho sľubuje zvýšenie predajov. Predaj telefónov iPhone v posledných dvoch štvrťrokoch poklesol. Nižšie príjmy ale pomohli kompenzovať predaj príslušenstva, ako sú bezdrôtové slúchadlá AirPods alebo hodinky Apple Watch.

Neautorizované obchody a opravovne sa dlho sťažovali, že na to, aby sa stali autorizovanými poskytovateľmi služieb Applu, spoločnosť vyžaduje príliš veľký odber dielov.

Veľké technologické firmy skôr pri lobovaní proti zákonom v niektorých štátoch USA, ktoré ich nútili dodávať komponenty neautorizovaným servisom, argumentovali snahami o udržanie vysokého štandardu služieb.

Spoločnosť Apple uviedla, že nový program rok testovala s 20 podnikmi v Severnej Amerike, Európe a Ázii. Harmonogram jeho spustenia v zahraničí ale neoznámila.