Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.08.2019, 18:00

Threema: Ako je možné, že správy z "neprelomiteľnej" aplikácie si číta celé Slovensko?

  • V iných četových službách je viac menej nutnosťou zadať svoje meno, emailovú adresu či telefónne číslo, prípadne udeliť aplikácii prístup ku kontaktom. V Threeme to funguje inak.
  • Jej názov pochádza zo slovnej prešmyčky EEEMA, čo značí End-to-End-Encrypted Messaging Application.
Threema: Ako je možné, že správy z "neprelomiteľnej" aplikácie si číta celé Slovensko?
Zdroj: Threema

Aplikácia, ktorá v poslednej dobe vyvolala na Slovensku rozruch, je bezpochyby Threema. Síce v slovenskom kontexte nejde ani tak o samotnú aplikáciu, ako o obsah, ktorý sa cez ňu posielal, no poďme sa pozrieť na to, čo appka ponúka.

Aplikácia nie je žiadnou novinkou a funguje už niekoľko rokov. Jej názov pochádza zo slovnej prešmyčky EEEMA, čo značí End-to-End-Encrypted Messaging Application (aplikácia na posielanie end to end šifrovaných správ). Trojica “éčok” by však podľa tvorcov vyzerala v názve zvláštne, a tak sa rozhodli použiť anglický názov pre trojku, čo je Three. Je to teda skratka pre tri E.

Aplikácia garantuje absolútne súkromie a anonymitu. Pri iných četových službách je viac menej nutnosťou zadať svoje meno, emailovú adresu či telefónne číslo, prípadne udeliť aplikácii prístup ku kontaktom. V Threeme je to iba voliteľnou možnosťou.

Pravidlá používania aplikácie nie sú “španielskou dedinou” s množstvami výnimiek a nejasností. Tvorcovia udávajú, že majú transparentné pravidlá, ktoré sa vmestia na jeden hárok papiera. Tiež majú už hrdo v popise v aplikačnom obchode uvedené, že ich aplikácia spĺňa všetky kritériá GDPR. 

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk