Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.07.2019, 11:24

Úspech FaceAppu chcú zneužiť. Na túto aplikáciu si dajte pozor

  • Falošná aplikácia sa vydávala za certifikovanú verziu aplikácie FaceApp.
  • Do smartfónu si tak používateľ dobrovoľne nainštaluje škodlivý modul.
Úspech FaceAppu chcú zneužiť. Na túto aplikáciu si dajte pozor
Zdroj: reprofoto / FaceApp Google Play

Aplikácia, ktorá vám pridá vek spôsobila v poslednom období veľký ošiaľ. Vďaka nej si vieme lepšie predstaviť, ako budú vyzerať o tridsať rokov celebrity i naši kamaráti.

V súvislosti s aplikáciou sa vynorilo množstvo bezpečnostných otázok. Kam putujú naše fotografie? Komu dávame prístup k našim dátam? Kto všetko má práva na fotografie, ktoré sme prostredníctvom aplikácie vytvorili?

K týmto témam sme oslovili bezpečnostných expertov, ktorí vysvetlili, že aplikáciu nepovažujú za riziko. Aktuálne sa však jeden problém predsa len objavil. 

Spoločnosť Kaspersky identifikovala falošnú aplikáciu, ktorá sa vydávala za certifikovanú verziu aplikácie FaceApp. Po tom, ako si aplikáciu používatelia stiahnu a nainštalujú z neoficiálneho zdroja, aplikácia "sa tvári" ako chybná a následne sa odstráni.

Škodlivý modul však v aplikácii ostáva ukrytý a na mobilnom zariadení začne zobrazovať reklamy. V skutočnosti sa teda zariadenia obetí nakazili advérovým modulom s názvom MobiDash. 

Takéto podvodné aplikácie nie sú výnimočné a ich úmyslom je oklamať používateľov. 

Podľa údajov spoločnosti Kaspersky vznikli prvé zistenia už 7.júla a v posledných dvoch dňoch sa stretlo s problémom asi 500 unikátnych používateľov. Identifikovaných bolo takmer 800 rôznych modifikácií modulov.

„Vyzývame používateľov, aby si nesťahovali aplikácie z neoficiálnych zdrojov a inštalovali bezpečnostné riešenia na svojich zariadeniach, aby sa predišlo akýmkoľvek škodám,“ hovorí Igor Golovin, bezpečnostný expert spoločnosti Kaspersky.

Pri inštalovaní aplikácií si vo všeobecnosti dobre skontrolujte aj počet stiahnutí aplikácií či meno developera v aplikačnom obchode Google Play či AppStore. Aj to môže byť niekedy smerodajné. Škodlivé aplikácie sa totiž mnohokrát veľmi podobne nazývajú a omylom si tak môžete stiahnuť nakazenú "verziu". 

Ticketportal.sk