Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.07.2019, 09:20 Aktualizované dňa 19.07.2019 o 12:55

FaceApp: Je aplikácia, ktorá pobláznila svet, hrozbou?

  • Na to, aby aplikácia fungovala správne, používateľ poskytuje spoločnosti prístup k osobným fotografiám a dátam.
  • Čo na situáciu hovoria bezpečnostní experti z ESETu a Binary Confidence?
FaceApp: Je aplikácia, ktorá pobláznila svet, hrozbou?
Zdroj: techcrunch.com

Všimli ste si, že vaši priatelia na sociálnych sieťach v posledných dňoch poriadne zostarli? Využili totiž zrejme aplikáciu FaceApp, ktorá simuluje vek a dokáže z vás spraviť staršiu osobu o 30 rokov. Môže vás síce aj omladiť, no starecké fotky boli predsa len zábavnejšie, a tak si ukrojili viac slávy.

Aktuálnym problémom však nie je zvýšený vekový priemer vašej Nástenky na Facebooku, ale otázka bezpečnosti vašich dát. Aplikácia FaceApp totiž pracuje s fotografiami vo vašom smartfóne. Je to logické, no podstata je v tom, že pri inštalácii ste tejto aplikácii povolili prístup k vašim fotografiám, ale zároveň aj k ďalším súborom. Portál Techcrunch.com teda upozorňuje, že s aplikáciou nemusí byť všetko v poriadku. Vyjadril sa k tomu newyorský senátor Chuck Schumer v liste adresovanom vedúcim osobám FBI.

"Na to, aby aplikácia fungovala správne, používateľ poskytuje spoločnosti plný prístup k osobným dátam a fotografiám. Podľa nastavení súkromia používateľ aplikácie dáva FaceApp súhlas na zverejnenie obsahu, ktorý súvisí s aplikáciou, vrátane jeho mena či používateľského mena bez toho, že by poskytol za to kompenzáciu."

Zdroj: techcrunch.com

​Navyše nie je jasné, ako dlho FaceApp uchováva používateľove dáta a ako sa používateľ uistí, že jeho dáta sú zmazané, pokračuje senátor. Tieto „nekalé formy“, ktoré si vyžadujú širšie povolenia od používateľov, môžu byť zavádzajúce a môžu predstavovať aj klamlivé obchodné praktiky. "Mám teda vážne obavy, pokiaľ ide o ochranu zhromažďovaných údajov a tiež o to, či si používatelia vôbec uvedomujú, kto k nim môže mať prístup."

Schumer pokračuje: "Ďalej, spoločnosť FaceApp je lokalizovaná v Rusku, čo vyvoláva otázky, čo ak spoločnosť poskytuje dáta tretím stranám, prípadne aj zahraničným vládam."

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 67% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk