Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.07.2019, 09:20 Aktualizované dňa 19.07.2019 o 12:55

FaceApp: Je aplikácia, ktorá pobláznila svet, hrozbou?

  • Na to, aby aplikácia fungovala správne, používateľ poskytuje spoločnosti prístup k osobným fotografiám a dátam.
  • Čo na situáciu hovoria bezpečnostní experti z ESETu a Binary Confidence?
FaceApp: Je aplikácia, ktorá pobláznila svet, hrozbou?
Zdroj: techcrunch.com

Všimli ste si, že vaši priatelia na sociálnych sieťach v posledných dňoch poriadne zostarli? Využili totiž zrejme aplikáciu FaceApp, ktorá simuluje vek a dokáže z vás spraviť staršiu osobu o 30 rokov. Môže vás síce aj omladiť, no starecké fotky boli predsa len zábavnejšie, a tak si ukrojili viac slávy.

Aktuálnym problémom však nie je zvýšený vekový priemer vašej Nástenky na Facebooku, ale otázka bezpečnosti vašich dát. Aplikácia FaceApp totiž pracuje s fotografiami vo vašom smartfóne. Je to logické, no podstata je v tom, že pri inštalácii ste tejto aplikácii povolili prístup k vašim fotografiám, ale zároveň aj k ďalším súborom. Portál Techcrunch.com teda upozorňuje, že s aplikáciou nemusí byť všetko v poriadku. Vyjadril sa k tomu newyorský senátor Chuck Schumer v liste adresovanom vedúcim osobám FBI.

"Na to, aby aplikácia fungovala správne, používateľ poskytuje spoločnosti plný prístup k osobným dátam a fotografiám. Podľa nastavení súkromia používateľ aplikácie dáva FaceApp súhlas na zverejnenie obsahu, ktorý súvisí s aplikáciou, vrátane jeho mena či používateľského mena bez toho, že by poskytol za to kompenzáciu."

Zdroj: techcrunch.com

​Navyše nie je jasné, ako dlho FaceApp uchováva používateľove dáta a ako sa používateľ uistí, že jeho dáta sú zmazané, pokračuje senátor. Tieto „nekalé formy“, ktoré si vyžadujú širšie povolenia od používateľov, môžu byť zavádzajúce a môžu predstavovať aj klamlivé obchodné praktiky. "Mám teda vážne obavy, pokiaľ ide o ochranu zhromažďovaných údajov a tiež o to, či si používatelia vôbec uvedomujú, kto k nim môže mať prístup."

Schumer pokračuje: "Ďalej, spoločnosť FaceApp je lokalizovaná v Rusku, čo vyvoláva otázky, čo ak spoločnosť poskytuje dáta tretím stranám, prípadne aj zahraničným vládam."

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.