Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Všimli ste si, že vaši priatelia na sociálnych sieťach v posledných dňoch poriadne zostarli? Využili totiž zrejme aplikáciu FaceApp, ktorá simuluje vek a dokáže z vás spraviť staršiu osobu o 30 rokov. Môže vás síce aj omladiť, no starecké fotky boli predsa len zábavnejšie, a tak si ukrojili viac slávy.

Aktuálnym problémom však nie je zvýšený vekový priemer vašej Nástenky na Facebooku, ale otázka bezpečnosti vašich dát. Aplikácia FaceApp totiž pracuje s fotografiami vo vašom smartfóne. Je to logické, no podstata je v tom, že pri inštalácii ste tejto aplikácii povolili prístup k vašim fotografiám, ale zároveň aj k ďalším súborom. Portál Techcrunch.com teda upozorňuje, že s aplikáciou nemusí byť všetko v poriadku. Vyjadril sa k tomu newyorský senátor Chuck Schumer v liste adresovanom vedúcim osobám FBI.

"Na to, aby aplikácia fungovala správne, používateľ poskytuje spoločnosti plný prístup k osobným dátam a fotografiám. Podľa nastavení súkromia používateľ aplikácie dáva FaceApp súhlas na zverejnenie obsahu, ktorý súvisí s aplikáciou, vrátane jeho mena či používateľského mena bez toho, že by poskytol za to kompenzáciu."

Zdroj: techcrunch.com

​Navyše nie je jasné, ako dlho FaceApp uchováva používateľove dáta a ako sa používateľ uistí, že jeho dáta sú zmazané, pokračuje senátor. Tieto „nekalé formy“, ktoré si vyžadujú širšie povolenia od používateľov, môžu byť zavádzajúce a môžu predstavovať aj klamlivé obchodné praktiky. "Mám teda vážne obavy, pokiaľ ide o ochranu zhromažďovaných údajov a tiež o to, či si používatelia vôbec uvedomujú, kto k nim môže mať prístup."

Schumer pokračuje: "Ďalej, spoločnosť FaceApp je lokalizovaná v Rusku, čo vyvoláva otázky, čo ak spoločnosť poskytuje dáta tretím stranám, prípadne aj zahraničným vládam."

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk