Sledujte nás na Instagrame
@hospodarske_novinyNa nedávnej hernej výstave E3 sa (opäť) objavila otázka na tému, či žijeme v počítačovej simulácii. Prečo ľuďom vôbec napadla takáto myšlienka?
Ľudia nie sú schopní posúdiť realitu objektívne. Príkladom sú farby. V prírode v skutočnosti neexistujú. Existuje len elektromagnetické žiarenie, ktoré naše zmysly interpretujú ako farby.
Z toho vyplýva, že na to, aby sme si o niečom mysleli, že je skutočné, stačí, ak to naše zmysly interpretujú ako skutočnosť. Jediné, o čom si môžeme byť istí, že skutočne existuje, je naše vedomie.
Všetko ostatné je jeho interpretácia. Takže na to, aby sme boli presvedčení o existencii celého vesmíru, stačí v podstate iba o jeho existencii presvedčiť našu myseľ bez toho, aby vesmír musel nevyhnutne existovať. Na tom je aj postavená teória simulácie.
Tento svetonázor tvrdí, že nežijeme v skutočnom svete, ale že sme len postavy v počítačovej simulácii, podobne ako napríklad postavy v hre Sims.
Aké názory podporujú takúto teóriu?
V roku 2003 vydal známy súčasný švédsky filozof Nick Bostrom prácu s názvom Žijeme v počítačovej simulácii. Predkladá tri tézy, z ktorých jedna musí byť pravdivá.
Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.
Už máte predplatné? Prihláste sa
Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.