Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.07.2019, 00:01

Skutočne žijeme v simulácii? Treba to brať vážne, dôkaz proti tomu nemám, hovorí známy futurológ

  • Keď som sa s teóriou stretol prvýkrát, považoval som ju za úplne šialenú, avšak po podrobnejšom výskume som prišiel k záveru, že ju treba brať veľmi vážne, hovorí futurista Martin Spano v rozhovore.
  • Neil deGrasse Tyson, známy americký astrofyzik, ktorý sa napr. zaslúžil o vylúčenie Pluta z planetárneho systému, dáva teórii šance 50 na 50.
Skutočne žijeme v simulácii? Treba to brať vážne, dôkaz proti tomu nemám, hovorí známy futurológ
Zdroj: Martin Spano

Na nedávnej hernej výstave E3 sa (opäť) objavila otázka na tému, či žijeme v počítačovej simulácii. Prečo ľuďom vôbec napadla takáto myšlienka?

Ľudia nie sú schopní posúdiť realitu objektívne. Príkladom sú farby. V prírode v skutočnosti neexistujú. Existuje len elektromagnetické žiarenie, ktoré naše zmysly interpretujú ako farby.

Z toho vyplýva, že na to, aby sme si o niečom mysleli, že je skutočné, stačí, ak to naše zmysly interpretujú ako skutočnosť. Jediné, o čom si môžeme byť istí, že skutočne existuje, je naše vedomie.

Všetko ostatné je jeho interpretácia. Takže na to, aby sme boli presvedčení o existencii celého vesmíru, stačí v podstate iba o jeho existencii presvedčiť našu myseľ bez toho, aby vesmír musel nevyhnutne existovať. Na tom je aj postavená teória simulácie.

Tento svetonázor tvrdí, že nežijeme v skutočnom svete, ale že sme len postavy v počítačovej simulácii, podobne ako napríklad postavy v hre Sims.

Aké názory podporujú takúto teóriu?

V roku 2003 vydal známy súčasný švédsky filozof Nick Bostrom prácu s názvom Žijeme v počítačovej simulácii. Predkladá tri tézy, z ktorých jedna musí byť pravdivá.

Nenechajte sa obmedzovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk