Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.07.2019, 00:01

Skutočne žijeme v simulácii? Treba to brať vážne, dôkaz proti tomu nemám, hovorí známy futurológ

  • Keď som sa s teóriou stretol prvýkrát, považoval som ju za úplne šialenú, avšak po podrobnejšom výskume som prišiel k záveru, že ju treba brať veľmi vážne, hovorí futurista Martin Spano v rozhovore.
  • Neil deGrasse Tyson, známy americký astrofyzik, ktorý sa napr. zaslúžil o vylúčenie Pluta z planetárneho systému, dáva teórii šance 50 na 50.
Skutočne žijeme v simulácii? Treba to brať vážne, dôkaz proti tomu nemám, hovorí známy futurológ
Zdroj: Martin Spano

Na nedávnej hernej výstave E3 sa (opäť) objavila otázka na tému, či žijeme v počítačovej simulácii. Prečo ľuďom vôbec napadla takáto myšlienka?

Ľudia nie sú schopní posúdiť realitu objektívne. Príkladom sú farby. V prírode v skutočnosti neexistujú. Existuje len elektromagnetické žiarenie, ktoré naše zmysly interpretujú ako farby.

Z toho vyplýva, že na to, aby sme si o niečom mysleli, že je skutočné, stačí, ak to naše zmysly interpretujú ako skutočnosť. Jediné, o čom si môžeme byť istí, že skutočne existuje, je naše vedomie.

Všetko ostatné je jeho interpretácia. Takže na to, aby sme boli presvedčení o existencii celého vesmíru, stačí v podstate iba o jeho existencii presvedčiť našu myseľ bez toho, aby vesmír musel nevyhnutne existovať. Na tom je aj postavená teória simulácie.

Tento svetonázor tvrdí, že nežijeme v skutočnom svete, ale že sme len postavy v počítačovej simulácii, podobne ako napríklad postavy v hre Sims.

Aké názory podporujú takúto teóriu?

V roku 2003 vydal známy súčasný švédsky filozof Nick Bostrom prácu s názvom Žijeme v počítačovej simulácii. Predkladá tri tézy, z ktorých jedna musí byť pravdivá.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.