Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.05.2019, 00:01

Málo muziky za veľa peňazí. Tento netradičný telefón to nebude mať ľahké

  • Natiahnutý displej, dobrá výdrž. Kde sú mínusy Sony Xperia 10?
  • V článku nájdete aj fotografie zo zariadenia.
Málo muziky za veľa peňazí. Tento netradičný telefón to nebude mať ľahké
Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová

Spoločnosť Sony predstavila ešte vo februári na výstave Mobile World Congress v Barcelone poriadne natiahnuté smartfóny. Sony Xperia 10, Xperia 10 Plus a Xperia 1 sa pýšia pomerom strán až 21:9. Do rúk sa nám na test dostala najmenej vybavená novinka z tejto trojice, teda Sony Xperia 10. Strávili sme s ňou nejaký čas a tu sú naše dojmy.

Na prvý pohľad nám bol smartfón veľmi sympatický. Hoci uhlopriečka displeja vyzerá papierovo poriadne rozmerne, naživo je opak pravdou. 6-palcový displej pôsobí veľmi útlo. Telefón je tiež dosť úzky a podľa všetkého by mohol nahradiť známe Xperia Compacty, ktoré tvorili alternatívu pre tých, ktorí nechceli rozmerné telefóny.

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová

​​Natiahnutý dizajn smartfónu nemusí ulahodiť každému, no Sony má pre neštandardné rozmery vysvetlenie. 21:9 je totiž pomer kinoplátna. Sony, ako firma známa aj produkciou filmov, sa tak rozhodla preniesť kúsok z filmového sveta do telefónov.

V jej nových smartfónoch si takýto širokouhlý formát filmov pozriete teda bez toho, aby ste mali navrchu a naspodu čierne pásy. Pointa je dobrá, no je otázne, koľkokrát to v živote využijete. Množstvo bežných videí je navyše na sociálnych sieťach či na YouTube v “menej natiahnutom” formáte, takže to, paradoxne, spôsobí čierne pruhy na bokoch.

Pomocou natiahnutého displeja tiež vidíte o niečo viac obsahu na smartfóne, no keďže je pomerne úzky, niekomu sa môže na ňom horšie písať správa či mail. 

Displej je vybavený technológiou IPS LCD a jemným rozlíšením 1080 x 2520 pixelov (457 ppi). S displejom sme nemali problém ani počas slnečných dní a boli sme v rámci triedy smartfónu spokojní aj s prevedením farieb. 

Pozrite si aj naše video o lepšie vybavenom modeli Sony Xperia 10 Plus:

​​Na boku zariadenia je situovaná čítačka odtlačkov prstov. Pre Sony to nie je novinka a musíme potvrdiť, že čítačka bola dosť rýchla a aj spoľahlivá. Z nášho pohľadu bola aj veľmi dobre ergonomicky umiestnená. Problém mala akurát v klasických prípadoch - keď sme mali mokré ruky.

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová

​​Sony Xperia 10 obsahuje 3 GB pamäte RAM, 64 GB úložisko a nechýba nový operačný systém Android 9. Poháňa ju osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 630. Hoci smartfón robil, čo sa dalo, pri bežnom používaní sme občas badali oneskorovanie reakcií, teda takzvané lagovanie.

Smartfón sa však nezasekával a predpokladáme, že menej náročný používateľ s tým nebude mať príliš veľký problém. Je ale potrebné na to upozorniť.

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová

​V rámci systému chceme upozorniť ešte na jednu vec. Keďže smartfón je dosť natiahnutý, pre menšie ruky môže byť trošku problém ho jednoducho ovládať. Sony preto prichádza s nadstavbou operačného systému, v rámci ktorej stačí poklopkať palcom po vyznačenej ploche približne v strede displeja.

Vysunie sa menšia ponuka, teda menu, v ktorom si môžete už pohodlnejšie listovať v aplikáciách. Miesto poklopkania sa pritom dá aj posúvať smerom nadol a nahor. Nám sa s tým celkom dobre pracovalo a rýchlo sme si na to zvykli.

​Na smartfónoch Sony je zaujímavá jedna vec. Po vybratí alebo vložení SIM karty, respktíve "šuflíčku" na SIM kartu sa smartfón automaticky reštartuje. Musíme priznať, že nás to veru príliš neteší... Tento smartfón nebol v tomto smere výnimkou.

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová

Na zadnej strane sa nachádza duálny fotoaparát s rozlíšením 13 MP (f/2.0) a 5 MP (f/2.4). Fotky ako také neboli zlé, no v skutočnosti ste sa veľmi museli posnažiť o podarený záber.

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová

​Dobrá fotka nebola len výsledkom jednoduchého vytiahnutia smartfónu z vrecka, ale museli ste sa mimoriadne sústrediť. Potrebné bolo aj dávať si pozor na prežiarené alebo veľmi tmavé plochy.​

Videozáznam môžete vykonať v rozlíšení až 4K pri 30 fps, no neočakávajte kvalitu vlajkových lodí. Celkom dobre však bola na tom stabilizácie videa v rámci svojej triedy.

​Veľmi dobrý dojem máme z výdrže. Batéria má kapacitu 2740 mAh, čo papierovo nie je príliš veľa, no v skutočnosti má Xperia 10 veľmi dobrý manažment energie.

Večer sme končili náročný deň aj s 25 % batérie, pričom displej bol zapnutý priemerne štyri až päť hodín. Smartfónu absentuje rýchle nabíjanie, no to nie je u výrobcu samozrejmosťou a tvrdohlavo ide cestou pomalšieho, no preňho šetrnejšieho nabíjania. Smartfón tak nabíjate viac ako dve hodiny.​

Na záver povieme len toľko, že smartfónu by skrátka svedčala menšia cenovka. Pri uvedení stál 349 eur, no aktuálne ho môžete možno nájsť už aj lacnejšie. V skutočnosti má však vo svojej cenovej kategórii veľmi silnú konkurenciu.

Dá sa to však povedať aj tak, že veľmi dobre vybavené zariadenia nájdete aj za lacnejší peniaz. 

Ticketportal.sk