Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.05.2019, 11:30

Virálom Instagramu je téma, ktorú doteraz nikto nepoužil. O čom je Eva Stories, ktorá pokorila miliónovú hranicu?

  • Dej Eva Stories vychádza z denníka skutočného židovského dievčaťa Evy Heyman, ktorá zomrela v koncentračnom tábore.
  • Na Instagrame sa pokúšajú tvorcovia modernou formou priblížiť tému holokaustu aj mladšiemu publiku. 
Virálom Instagramu je téma, ktorú doteraz nikto nepoužil. O čom je Eva Stories, ktorá pokorila miliónovú hranicu?
Zdroj: CreditCreditDan Balilty for The New York Times

Aktuálnym "hitom" Instagramu sa stal instagramový profil Eva Stories, pár dňoch od spustenia už 1,2 milióna sledovateľov.

Ako by to vyzeralo, ak by mali ľudia v štyridsiatych rokoch minulého storočia k dispozícii Instagram a internet? Pokúsi sa na to odpovedať projekt Eva Stories, ktorý je založený na skutočných udalostiach aj osobách, upozorňuje the Washington Post.

Izraelský producent Mati Kochavi sa rozhodol preniesť na sociálnu sieť príbeh mladej Židovky Evy Heyman, ktorú hrá jeho dcéra. Dej sa odohráva na základe denníku, ktorý si skutočná Eva písala v roku 1944, v časoch holokaustu.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Eva.Stories Official Trailer

Príspevok, ktorý zdieľa Eva (@eva.stories),

Eva mala v tom čase trinásť rokov, žila v Maďarsku a na svoje narodeniny dostala svoj prvý pár ozajstných dámskych topánok. Líže zmrzlinu a všetko sa zdá byť milé a bezstarostné.

Začínajú však prudké politické a spoločenské zmeny, Eva nakrúca na mobil aj vojakov, nacistov a svojím spôsobom podáva všetky udalosti, ktoré vyústili až do transportu Židov do koncentračných táborov.

Samotný príbeh Evy pritom skončil tragicky – štyri mesiace po jej trinástych narodeninách ju deportovali do Auschwitzu. Jej posledný záznam je z 30.mája 1944 a podľa záznamov zomrela v Auschwitzi 17.októbra 1944. Denník objavila neskôr jej matka Agnes Zsolt, ktorá prežila.

V sedemdesiatich epizódach sa mladá britská herečka snaží približovať dejiny tak, aby boli bližšie a zrozumiteľnejšie aj dnešnej mladej generácii. Kampaň spustili prvého mája v Izraeli ako pripomienku obetiam holokaustu.

Zdroj: Eva Stories / K's Galleries via Storyful

​​Projekt Eva Stories ocenil aj premiér Benjamin Netanyahu a podporila ho aj známa hollywoodska herečka s izraelským pôvodom Gal Gadot, ktorá hrala známu Wonder Woman.

Ticketportal.sk