Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2019, 16:37

Pomoc môže prísť z nečakaného smeru. Zachráni Notre-Dame Assassin´s Creed?

  • Herné štúdio Ubisoft by mohlo zohrať významnú úlohu pri obnove katedrály po jej rozsiahlom požiari.
  • Hra Assassin´s Creed: Unity ponúka totiž detailný pohľad na katedrálu Notre-Dame.
Pomoc môže prísť z nečakaného smeru. Zachráni Notre-Dame Assassin´s Creed?
Zdroj: Ubisoft

Len ťažko sa vám včera vyhla informácia, že ikonickú stavbu Notre-Dame v Paríži zachvátili zničujúce plamene. Kým aktuálne prebieha vyšetrovanie príčin požiaru, začali sa zároveň hlásiť prví darcovia peňazí na rekonštrukciu. A katedrála si veru vyžiada poriadne rozsiahlu výstavbu – zrútila sa jej totiž hlavná veža a do tla zhorela aj strecha, nehovoriac o ďalších poškodeniach.

Obnova by mala prebehnúť v súlade s predošlou architektúrou tejto pamiatky, a to si vyžiada štúdium všetkých možných materiálov – od fotografií a videí až po dostupné projekty stavby. Viete však, čo dokonale zaznamenalo každučký detail Notre Dame? Je to videohra od herného štúdia Ubisoft – Assasisin´s Creed: Unity, informuje portál unilad.co.uk.

Zdroj: Ubisoft

​Dej hry sa odohráva v uliciach Paríža v roku 1789 a jeho súčasťou sú aj dych vyrážajúce zábery katedrály. Či už je reč o exteriéri, alebo interiéri.

Vývojári chceli mať v hre presnú repliku Notre-Dame, čo však vôbec nebola jednoduchá požiadavka. V tom čase ešte niečo podobné neexistovalo, a tak sami vytvorili presnú detailnú 3D mapu objektu, píše The Verge v rozhovore s grafičkou Carolinou Miousse, ktorá mala na starosti vývoj Notre-Dame v hre.

Miousse strávila roky tým, že sa venovala štúdiu jednotlivých detailov katedrály a postarala sa o to, aby bol „každý kúsok tehly na svojom mieste“. Pomáhali jej aj historici. Štúdio má tak k dispozícii presne zmapovaný každý milimeter architektúry. 

​Zatiaľ nie je jasné, ako sa k takejto možnosti spolupráce pri rekonštrukcii postaví samotné štúdio Ubisoft. Portál ich požiadal o vyjadrenie, ktoré zatiaľ nezaznelo. V prípade komentáru vás však budeme okamžite informovať.

Pozrite si zatiaľ aspoň herný trailer Assassin´s Creed: Unity:

Okrem Ubisoftu sa však skenovaniu budovy venoval aj umelecký historik Andrew Tallon, ktorý využil laserový mapping, píše gpsworld.com. Tiež však momentálne nie je isté, či nejakým spôsobom pomôže pri opravách.