Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2019, 16:37

Pomoc môže prísť z nečakaného smeru. Zachráni Notre-Dame Assassin´s Creed?

  • Herné štúdio Ubisoft by mohlo zohrať významnú úlohu pri obnove katedrály po jej rozsiahlom požiari.
  • Hra Assassin´s Creed: Unity ponúka totiž detailný pohľad na katedrálu Notre-Dame.
Pomoc môže prísť z nečakaného smeru. Zachráni Notre-Dame Assassin´s Creed?
Zdroj: Ubisoft

Len ťažko sa vám včera vyhla informácia, že ikonickú stavbu Notre-Dame v Paríži zachvátili zničujúce plamene. Kým aktuálne prebieha vyšetrovanie príčin požiaru, začali sa zároveň hlásiť prví darcovia peňazí na rekonštrukciu. A katedrála si veru vyžiada poriadne rozsiahlu výstavbu – zrútila sa jej totiž hlavná veža a do tla zhorela aj strecha, nehovoriac o ďalších poškodeniach.

Obnova by mala prebehnúť v súlade s predošlou architektúrou tejto pamiatky, a to si vyžiada štúdium všetkých možných materiálov – od fotografií a videí až po dostupné projekty stavby. Viete však, čo dokonale zaznamenalo každučký detail Notre Dame? Je to videohra od herného štúdia Ubisoft – Assasisin´s Creed: Unity, informuje portál unilad.co.uk.

Zdroj: Ubisoft

​Dej hry sa odohráva v uliciach Paríža v roku 1789 a jeho súčasťou sú aj dych vyrážajúce zábery katedrály. Či už je reč o exteriéri, alebo interiéri.

Vývojári chceli mať v hre presnú repliku Notre-Dame, čo však vôbec nebola jednoduchá požiadavka. V tom čase ešte niečo podobné neexistovalo, a tak sami vytvorili presnú detailnú 3D mapu objektu, píše The Verge v rozhovore s grafičkou Carolinou Miousse, ktorá mala na starosti vývoj Notre-Dame v hre.

Miousse strávila roky tým, že sa venovala štúdiu jednotlivých detailov katedrály a postarala sa o to, aby bol „každý kúsok tehly na svojom mieste“. Pomáhali jej aj historici. Štúdio má tak k dispozícii presne zmapovaný každý milimeter architektúry. 

​Zatiaľ nie je jasné, ako sa k takejto možnosti spolupráce pri rekonštrukcii postaví samotné štúdio Ubisoft. Portál ich požiadal o vyjadrenie, ktoré zatiaľ nezaznelo. V prípade komentáru vás však budeme okamžite informovať.

Pozrite si zatiaľ aspoň herný trailer Assassin´s Creed: Unity:

Okrem Ubisoftu sa však skenovaniu budovy venoval aj umelecký historik Andrew Tallon, ktorý využil laserový mapping, píše gpsworld.com. Tiež však momentálne nie je isté, či nejakým spôsobom pomôže pri opravách.

Ticketportal.sk