Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.04.2019, 00:01

Hackeri udreli na tých, čo sťahujú nelegálne. Problémom je hlavne Game of Thrones

  • So stúpajúcou popularitou torrentov či streamovania sú seriály často vystavené porušovaniu autorských práv.
  • S tým však prichádzajú aj riziká pre divákov. Materiál môže obsahovať nebezpečné malvéry. 
Hackeri udreli na tých, čo sťahujú nelegálne. Problémom je hlavne Game of Thrones
Zdroj: Kaspersky Lab

Blíži sa nová séria seriálu Hra o tróny. Okrem toho, že sa na ňu tešia milióny fanúšikov po celom svete, prichádzajú s ňou aj nástrahy. Kyberzločinci totiž na šírenie malvéru zneužívajú aj obľúbené seriály. Výnimkou nie sú ani známe série The Walking Dead alebo Arrtow sťahované online - z nelegálnych zdrojov, upozorňuje v tlačovej správe Kaspersky Lab.

So stúpajúcou popularitou torrentov, online streamovania a iných spôsobov digitálnej distribúcie sú seriály často vystavené porušovaniu autorských práv. Diváci sa jednoducho snažia dostať k novým epizódam čo najskôr a najmä zdarma, a to prostredníctvom nelegálnych kanálov, ako sú napríklad torrent-trackery a nelegálne streamovacie platformy.

Tieto však môžu poslať používateľovi súbor, ktorý na prvý pohľad pripomína epizódu seriálu a nevzbudzuje podozrenie, ale v skutočnosti je to malvér zneužívajúci meno obľúbených seriálov. 

Výskumníci z Kaspersky Lab sledovali situáciu počas rokov 2017 a 2018, pričom sa zamerali na verzie seriálov, ktoré obsahovali malvér a bolo ich možné stiahnuť z nelegitímnych zdrojov.

Dvojročnému časovému obdobiu jednoznačne panoval seriál Game of Thrones (Hra o tróny), ktorý v roku 2018 predstavoval 17% celkového infikovaného pirátskeho obsahu.

Napadol pritom takmer 21-tisíc používateľov. Zaujímavosťou je, že Game of Thrones sa umiestnil na prvej priečke aj napriek tomu, že v roku 2018 nevyšli žiadne nové epizódy.

„Online podvodníci zneužívajú lojalitu a netrpezlivosť ľudí, ktorých nalákajú na stiahnutie nových častí, no v skutočnosti je to pasca. Posledná séria Game of Thrones začína už tento mesiac, a tak by sme radi upozornili používateľov, že je veľmi pravdepodobné, že sa objaví množstvo malvéru, ktorý sa bude tváriť ako nové časti tohto obľúbeného seriálu,“ hovorí Anton V. Ivanov, bezpečnostný expert zo spoločnosti Kaspersky Lab.

Kyberzločinci najčastejšie cielili na prvú a poslednú epizódu každej série, pričom najintenzívnejšie cielili práve na pilotný diel Game of Thrones, Winter is Coming.

Druhým najinfikovanejším seriálom bol The Walking Dead, ktorému sa podarilo napadnúť takmer 19-tisíc používateľov. Nasledoval Arrow s viac ako 12-tisíc napadnutiami.

Aby ste sa nestali obeťou škodlivých programov, ktoré sa maskujú za seriály, odborníci odporúčajú:

  • Používať výhradne legitímne služby, ktoré produkujú a šíria televízny obsah a sú osvedčené.
  • Venovať pozornosť prípone stiahnutého súboru. Aj keď sťahujete seriál zo zdroja, ktorý považujete za dôveryhodný a legitímny, súbor by mal mať príponu .avi, .mkv, .mp4 alebo iné, rozhodne však nie .exe.
  • Venovať zvýšenú pozornosť autenticite webových stránok. Neklikajte na webové stránky, ktoré umožňujú sledovať seriály, kým si nie ste istí, že sú legitímne a začínajú s „https“. Skontrolujte formát adresy URL a názov stránky, ktorý musí byť bez preklepov.
  • Neklikať na podozrivé linky, napríklad také, ktoré sľubujú, že si môžete pozrieť novú epizódu ešte pred jej oficiálnym uverejnením.

Zdroj: Tlačová správa Kaspersky Lab