Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.04.2019, 11:40

Microsoft konečne zrušil to, čo vás otravovalo

  • Vo výsledku sa vám nebude objavovať notifikácia, že ste svoj USB kľúč bezpečne neodobrali.
  • Rýchlo odobrať USB môžete už vo verzii Windows 7.
Microsoft konečne zrušil to, čo vás otravovalo
Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová

Stúpol vám tlak, keď niekto len tak "vytrhol" USB kľúč z počítaču či notebooku? Nuž, je pravdou že sme mali snáď všetci zafixované, že USB kľúč treba najskôr "Bezpečne odobrať". Teda, absolvovať ten náročný, strhujúci proces dvoch-troch kliknutí v operačnom systéme Windows a vytiahnuť USB s lepším pocitom.

Microsoft poskytol oficiálne stanovisko. Uviedol pravidlá, ktoré vám umožnia odobrať USB kľúč i bez toho, aby ste ho museli „bezpečne odoberať“, píše portál The Verge.

Podľa portálu ste mohli vybrať kedykoľvek USB kľúč bez bezpečného odobratia už aj pred tým, od verzie Windows 7. V manažmente USB ste si mohli zvoliť „Rýchle odobratie“, ktoré umožňovalo práve vyťahovanie USB bez ďalších kliknutí. 

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová

​Stačí vám v Menu kliknúť na Správcu zariadení a pravým tlačidlom vyrolovať ponuku Vlastnosti. Tu nájdete možnosť Rýchleho odstránenia. (obrázok hore)

  • Rýchle odstránenie zakáže ukladanie do vyrovnávacej pamäte zapisovania na zariadení a v systéme Windows, pričom toto zariadenie môžete bezpečne odpojiť bez použitia ikony Bezpečné odstránenie hardvéru v oblasti upozornení na paneli úloh.
  • Je tu však aj možnosť Vyšší výkon, ktoré povolí ukladanie do vyrovnávacej pamäte zapisovania v systéme Windows – na bezpečné odpojenie zariadenia však musíte použiť ikonu Bezpečné odstránenie hardvéru v oblasti upozornení na paneli úloh.

O bezpečnom odoberaní USB sa opäť začalo hovoriť po októbrovej aktualizácii Windows 10 (verzia 1809), kedy je "Rýchle odstránenie" ako prednastavená možnosť. 

Vo výsledku sa vám tak už nebude objavovať notifikácia, že ste svoj USB kľúč bezpečne neodobrali.

Iba pripomíname, že kľúč sa neodporúča, samozrejme, vytrhnúť kedykoľvek. Treba byť obzvlášť pozorný najmä v prípadoch, keď naň prebieha zápis, prípadne z neho niečo kopírujete. Vtedy by mohol naozaj nastať nejaký problém. Keď je však kľúč nečinný, všetko by podľa Microsoftu malo byť v poriadku.