Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.04.2019, 08:54

Útokov na firmy pribúda: Až polovica európskych firiem čelila aspoň jednému kybernetickému útoku za posledné dva roky

  • Viac ako tretina prípadov mala za následok narušenie služieb (31 %), problémy s integritou údajov (18 %) a časť z nich spôsobila stratu údajov (15 %).
  • Najviac ohrozovanými boli pritom firmy vo Veľkej Británii a Španielsku.
Útokov na firmy pribúda: Až polovica európskych firiem čelila aspoň jednému kybernetickému útoku za posledné dva roky
Zdroj: Kaspersky Lab

Počet kybernetických hrozieb, ich sofistikovanosť a rôznorodosť pribúda. IT manažéri tak stoja pre čoraz väčšími výzvami pri ochrane podnikov. Viac ako polovica európskych podnikov (54 %) čelila v priebehu uplynulých dvoch rokov najmenej jednému kybernetickému útoku, ktorý viedol k narušeniu ich činnosti, píše v tlačovej správe Kaspersky Lab. Množstvo prípadov pritom neobsahovalo ani poriadnu stopu po útočníkoch.

​Viac ako tretina prípadov mala za následok narušenie služieb (31 %), problémy s integritou údajov (18 %) a časť z nich spôsobila stratu údajov (15 %).

Najviac ohrozovanými boli pritom firmy vo Veľkej Británii a Španielsku. Potvrdilo to 64 % veľkých korporácií z týchto krajín v priebehu uplynulých 24 mesiacov. Pre porovnanie, menšie firmy sú na tom síce lepšie, no číslo je stále pomerne alarmujúce - až 45 % malých a stredných podnikov tiež potvrdilo kybernetické útoky.

Hrozby neslabnú

21 % respondentov tvrdí, že za posledný rok sa počet kybernetických útokov na ich organizáciu v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšil. V 42 % prípadov bol približne rovnaký.

Treba si uvedomiť, že firmy vlastnia množstvo citlivých údajov. Je tak priam nevyhnutné, aby boli schopné okamžite odhaliť narušenie údajov a následne čo najskôr prijať účinné opatrenia na riešenie incidentov.

Podľa prieskumu bolo však až 72 % skúmaných organizácií schopných odhaliť útok v priebehu ôsmich hodín. Štvrtina podnikov však v prvých hodinách po útoku nepodniká žiadne kroky - netušia totiž, že sa stali obeťou útoku.

​Z predchádzajúceho výskumu však jasne vyplývaj, že rýchlosť detekcie je rozhodujúca pre minimalizovanie finančného dopadu útoku. Pre príklad, ak je odhalený okamžite, znamená náklady na obnovu vo výške 456 000 dolárov v porovnaní s 1,2 miliónmi dolárov pre podniky, ktorým trvá odhalenie hrozby viac ako týždeň.

„Skutočnosť, že šanca stať sa obeťou útoku je v súčasnosti jedna ku dvom, je varovný signál pre majiteľov podnikov a IT manažérov, aby posilnili svoju ochranu. Výsledky prieskumu tiež potvrdzujú ďalší trend, na ktorý odborníci z odvetvia kybernetickej bezpečnosti už nejaký čas upozorňujú.

Útočníci sa nenápadne infiltrujú a niekedy po sebe zanechávajú len veľmi málo alebo dokonca žiadne stopy, čo sťažuje prácu vyšetrovateľov a zdôrazňuje význam spolupráce medzi odborníkmi v oblasti kybernetickej bezpečnosti,“ hovorí Miroslav Kořen, generálny riaditeľ pre východnú Európu zo spoločnosti Kaspersky Lab.

Zdroj: Tlačová správa Kaspersky Lab