Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.04.2019, 13:28

Hodinky Apple Watch zistili vážne zdravotné problémy svojho majiteľa

  • Pomocou merania EKG na hodinkách Apple Watch Series 4 sa dá teda poriadne zdiagnostikovať stav.
  • Na Slovensku zatiaľ táto funkcia nie je plne podporovaná. 
Hodinky Apple Watch zistili vážne zdravotné problémy svojho majiteľa
Zdroj: Apple

Inteligentné hodinky Apple Watch Series 4 ponúkajú meranie EKG. Je to snímanie elektrických impulzov, ktoré vytvára srdcový sval a táto metóda patrí k najčastejším diagnostickým metódam.

Apple na svojej septembrovej konferencii dokonca uviedol aj oficiálnu spoluprácu s americkou lekárskou komorou, ktorá dokonca berie výsledky z Apple Watch Series 4 vážne, teda ako uznávanú súčasť domáceho vyšetrenia. 

Zdroj: Apple

​Táto funkcia však nie je v každej krajine podporovaná, a to napriek tomu, že sa tu hodinky predávajú. Najnovšie sa však podpora pre ňu objavila v Nemecku a dokonca už pomohla k správnej diagnóze a okamžitej liečbe používateľa hodiniek, píše The Sun

Nemec si zakúpil hodinky a zmeral si pomocou nich EKG, pričom sa mu objavilo upozornenie o tzv. fibrilácii predsiení. Je to anomália, ktorá môže viesť k mozgovej porážke.

Podľa emailu, ktorý adresoval doktorovi, si najskôr myslel, že nameral zlé hodnoty a vec neriešil, Keď mu však opakovane hodinky hlásili pri meraní predsieňovú fibriláciu, rozhodol sa navštíviť odborníka. 

Na vyšetrení sa potvrdilo, čo písali hodinky a používateľovi nasadili liečbu.

Meranie EKG je na hodinkách pomerne jednoduché - stačí spustiť aplikáciu v hodinkách a chytiť korunku prstom druhej ruky.

Odborníci upozorňujú, že je dôležité pribežne sledovať svoj zdravotný stav, a tým predchádzať rôznym katastrofám. Zdá sa, že inteligentné hodinky by mohli byť užitočným nástrojom. Známych je už niekoľko prípadov, kedy Apple Watch pomohli odhaliť včas ukryté anomálie srdca.