Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.03.2019, 14:17

V Saudskej Arábii majú aplikáciu, o ktorej sa nám ani nesníva. Má však jeden veľký problém

  • Absher znamená v preklade "Áno, pane" a stala sa veľmi kontroverznou aplikáciou.
  • Apple ani Google ju zatiaľ z aplikačných obchodov nestiahli.
V Saudskej Arábii majú aplikáciu, o ktorej sa nám ani nesníva. Má však jeden veľký problém
Zdroj: Reuters

Aplikácia určená na sledovanie žien. Takto nejako zneli titulky viacerých článkov v médiách ohľadom aplikácie Absher. A hoci to na prvý pohľad nie je ďaleko od pravdy, veci nie sú len čierne a biele.

Všetko sa začalo spustením aplikácie Absher v Saudskej Arábii v roku 2015 (platforma iOS) a 2016 (platforma Android). Vydalo ju saudskoarabské Ministerstvo vnútra, pričom jej hlavný účel je v tom, že posúva krajinu technologicky dopredu.

Plní úlohu pokročilého e-governmentu, teda elektronizácie štátnej správy. Používatelia môžu pomocou nej vykonávať množstvo vecí, ktoré by inak museli riešiť v pobočkách a kamenných inštitúciách.

Podľa portálu Bloomberg „milióny obyvateľov Saudskej Arábie (muži aj ženy) benefitujú z efektívnejších, digitalizovanejších služieb poskytovaných vďaka Absher. Patrí sem obnova pasov, žiadosť na vydanie občianskeho preukazu, vodičského preukazu, pracovných povolení, víz, prenájmu realít a podobne“.

Úprimne, takáto pokročilá aplikácia neexistuje ani na Slovensku. V najbližšej dobe je tiež myšlienka na ňu riadnym sci-fi scenárom. Digitalizácia štátnej správy má skrátka ešte rezervy.

V čom je teda problém?

Treba sa pozrieť na pomery v krajine. Je tu v platnosti zákon, podľa ktorého sú saudské ženy „v opatrovníctve“ svojich mužov (manžel, otec alebo brat) a na množstvo vecí, ktoré sú pre nás absolútne samozrejmé, potrebujú povolenie takéhoto poručníka.

Napríklad, saudskoarabské ženy získali možnosť sadnúť si za volant až v júni minulého roka. Za túto možnosť pritom bojovali aktivisti už od 90-tych rokov, pričom táto krajina bola jedinou a poslednou na svete, kde ženy nemohli šoférovať. 

Súhlas v Saudskej Arábii potrebujú ženy aj na cestovanie. Aplikácia teda zdigitalizovala i takúto žiadosť. Zjednodušene sa tak dá povedať, že muž má na pár klikov udeliť možnosť svojej zverenkyni niekam cestovať. Rovnako jej to však môže jednoducho i zakázať.

Rôzne pohľady na vec

Predstavte si, že takéto udeľovanie súhlasu/nesúhlasu cestovať bolo pred tým čisto záležitosťou "vyčkania si radu" na príslušnom úrade. Skrátka, byrokratická nočná mora. 

Aktuálne je tu teda aspoň nejaká šanca, že muž sa o to môže pohodlnejšie pokúsiť. Navyše, aplikácia poskytuje strážcovi prípadne sa aj vzdať takýchto obmedzení.

Pokiaľ sa ich však nevzdá, na základe upozornení v aplikácii ihneď vie, keď jeho žena - zverenkyňa uskutoční nejaké úkony spojené s cestovaním (preukáže sa na letisku). Opatrovník jej vtedy môže napríklad zablokovať cestovné doklady. Z tohto pohľadu teda skutočne ide aj o aplikáciu na sledovanie pohybu žien.

„Samozrejme, že Absher tu nie je skutočný problém. Problém je, že Saudská Arábia má hrozný systém mužského opatrovníctva, podľa ktorého sa so ženami zaobchádza ako s neplnoletými osobami a potrebujú povolenie od muža na to, aby mohli vykonať množstvo vecí – od prenájmu bytu až po zdravotnú starostlivosť. Digitálne nástroje však uľahčujú uplatňovanie týchto represívnych zákonov,“ píše The Guardian.

Zdroj: Google Play / HN

„Ako saudská žena úplne chápem rozruch okolo staromódnych zákonov o poručníkoch a verím, že je načase, aby sme získali úplnú slobodu. Zákony sú reštriktívne – či už s Absherom, alebo bez neho. No pokiaľ sa nezmenia zákony, Absher je najlepšou možnosťou pre progresívnych saudských mužov i ženy,“ píše redaktorka Khawla Al-Kuraya v Bloombergu

Apple i Google mlčia

Nuž a keďže ide o aplikáciu, kritike sa nevyhol ani Apple a Google. CNN informovalo, že oregonský senátor Ron Wyden dokonca napísal list týmto dvom spoločnostiam, ktoré, de facto, umožňujú fungovanie tejto aplikácie vo svojich aplikačných obchodoch.

Senátor požiadal Tima Cooka a Sudnara Pichaia, aby "predchádzali využívaniu aplikácií, ktoré umožňujú odporný dohľad a kontrolu žien". Zatiaľ však ani jedna zo spoločností túto aplikáciu z aplikačného obchodu neodstránila. 

O vývoji situácie vás budeme naďalej informovať. 

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid. 

Ticketportal.sk