Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.03.2019, 15:15

Je Zem plochá? YouTube testuje prevratnú novinku, označí falošné videá

Pozor na tvorbu hoaxových videí. YouTube zakročí, spolupracovať budú aj experti na konšpirácie.

Je Zem plochá? YouTube testuje prevratnú novinku, označí falošné videá
Zdroj: Reuters

Šírenie dezinformácií a hoaxov je dosť vážnym problémom. Niekto jednoducho vypustí do sveta prekrútenú, prípadne aj úplne nepravdivú informáciu a v momente ju vie zdieľať nespočetné množstvo ľudí, ktorým sa nechce si informáciu overiť - alebo ju rovno zoberú za pravdivú v mene hesla “je to na internete, je to pravda“. 

O plochej Zemi a škodlivosti očkovania sa už, napokon, popísali nespočetné články. 

Masovým nástrojom na šírenie hoaxov sú sociálne siete. Facebook a Google sa už v tomto smere rozhodli zakročiť a pokúša sa zastaviť šírenie nepravdivých správ. Teraz prišiel s iniciatívou aj YouTube, píše portál BuzzFeedNews.

Videá prekrúcajúce informácie budú označené v špeciálnej karte ako „falošné“. Nepôjde teda (zatiaľ) o nejaké priame vpísanie do videa či do jeho popisu. Bude to skôr viditeľné upozornenie pre vyhľadávajúceho:

Zdroj: YouTube / BuzzFeedNews

​​Ako uvádza portál, veľkým problémom bol videozáznam z teroristického útoku v Pulwane. Ukázalo sa, že video pochádzalo z bombového útoku v Sýrii. Napriek tomu sa niekoľko ľudí pokúšalo tvrdiť, že je to situácia v konflikte medzi Indiou a Pakistanom.

Aktuálne teda testuje Google v Indii u niektorých používateľov v hindčine a angličtine funkciu overovania pravosti videí. V Indii okrem toho kompetentní bojujú aj s iným problémom. Sú tu extra lacné dáta a množstvo ľudí sa ešte len zoznamuje s internetom. Mnoho z nich berie YouTube ako spravodajský server.

Do YouTube Trendov krajiny sa v minulom roku dostala falošná informácia o smrti populárneho herca z ich Bollywoodu. Už vtedy sa YouTube musel zamyslieť nad tým, že informácie potrebujú „správcu“.

Zdroj: YouTube / BezzFeedNews

​​Faktom je, že to pre niekoho môže zaváňať veľkou cenzúrou, no opak má byť pravdou. V USA budú za pravdu bojovať experti na konšpirácie z Wikipedie a v Indii na tom majú spolupracovať organizácie, ktoré sa špecializujú na overovanie informácií. Viaceré z nich spolupracujú dokonca aj s Facebookom. Spoločne sa snažia kontrolovať hoaxy, čo bude kľúčové pred blížiacimi sa indickými voľbami.

„V rámci nášho úsilia o vybudovanie lepšieho spravodajského zážitku na YouTube rozširujeme panel informácií. Chceme vďaka nemu priniesť overovanie faktov oprávnených vydavateľov na YouTube,“ uviedol hovorca YouTube.

Aktuálne nie je jasné, kedy sa funkcia dostane z testovacej fázy aj do širokej praxe. 

Ticketportal.sk