Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.02.2019, 11:47

Nokia predstavila unikátnu novinku. Zaujme aj cenou

  • Nokia 9 PureView má na zadnej strane až päť fotoaparátov.
  • Nechýba čítačka odtlačkov prstov pod displejom, 6 GB pamäte RAM a bezdrôtové nabíjanie.

Výstava mobilných technológií MWC v Barcelone je v plnom prúde a okrem prvého skladacieho smartfónu od Huawei sme už videli aj inú dlho očakávanú novinku. Je ňou Nokia 9 PureView.

Tento smartfón legendárnej Nokie je prvým telefónom na svete, ktorý sa chváli piatimi hlavnými fotoaparátmi na zadnej strane. Optiku im poskytla spoločnosť ZEISS a všetky majú rozlíšenie 12 MP (f/1.8).

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová

​Na čo nám slúži vlastne pätica fotoaprátov? Nuž, dva sú tu na presné zachytenie farieb, tri sú monochromatické a spoločne dokážu zachytiť až desaťnásobne viac svetla, než iba jeden fotoaparát rovnakého typu.

Obrázky sú vždy vytvorené v HDR a s celoscénovým mapovaním hĺbky. Výsledkom je skrátka fotka s rozlíšením 12 MP s veľkou mierou detailov, a to počas slnečného svetla, aj v tieni.

Mapovanie hĺbky scény pomôže vytvoriť efekt rozmazaeného pozadia i zmeniť bod ostrosti v Google Photos aj dodatočne.

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová

​​So smartfónom si natočíte 4K video, avšak len so snímakovnaím 30 fps. Na prednej strane sa nachádza selfie kamera, ktorá má rozlíšenie až 20 MP, čo môže byť skvelým lákadlom pre všetkých, ktorí si radi robia známe "svojky".

5,99 - palcový POLED displej je vybavený technológiou „PureDisplay" a rozlíšením 2K. Veľkou zmenou oproti svojím kolegom z dielne Nokia je to, že má čítačku odtlačkov prstov umiestnenú pod displejom. 

Vo vnútri zariadenia Nokia 9 PureView pracuje výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 845, ktorý však už poznáme z minulého roka. Je zaujímavé, že Nokia sa nerozhodla nasadiť najnovší Snapdragon 855. 

Pamäť RAM disponuje kapacitou 6 GB a vnútorné úložisko je limitované do výšky 128 GB. Dá sa však rozšíriť o microSD kartu. Vo vnútri zariadenia pracuje Android 9.0 Pie. 

Smartfón si môžete nabíjať aj bezdrôtovým Qi nabíjaním, pričom batéria má kapacitu 3320 mAh. 

Úprimne, i keď Nokia 9 PureView nie je horúcim kandidátom na top smartfón tohto roka, stále má čo ponúknuť a zaujať vás môže okrem fotoaprátu aj cenou. Za prvý smartfón s päticou fotoaparátov totiž zaplatíte okolo 649 eur. Je to neporovnateľne nižšia suma ako pri iných vlajkových lodiach. 

Na MWC 2019 do Barcelony nás pozval Orange