Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.02.2019, 19:48

Samsung má novú konkurenciu. Skladací smartfón predstavil už aj Huawei

  • Skladací displej, podpora 5G siete a extrémne rýchle nabíjanie. To je nový Huawei Mate X.
  • Do predaja by mal prísť v polovici roka 2019.
Samsung má novú konkurenciu. Skladací smartfón predstavil už aj Huawei
Zdroj: engadget.com

Prvým ohybným (skladacím) smartfónom na svete, ktorý si reálne môžete kúpiť, je čínsky Royole Flex Pai. Treba však uznať, že pri pohľade naň si ešte človek celkom nie je istý, či niečo také potrebuje. Má totiž, ehm, dostatočne robustný dizajn.

Zdroj: Luděk Vokáč, iDNES.cz

​​Tento týždeň mu však pribudli hneď dvaja rivali. Samsung predstavil v San Franciscu Galaxy Fold, no a na výstave MWC 2019 v Barcelone Huawei práve predstavil Mate X.

Reč je to smartfóne, z ktorého sa po rozložení stane tablet a je dokonca ešte tenší ako Samsung so 17 milimetrami. Mate X má len 11 milimetrov a hlavnou zaujímavosťou je to, že Mate X môžete ohýbať.

V zloženom tvare má skrátka obrazovku vpredu aj vzdau a po rozložení sa objaví jedna veľká, s veľkosťou osem palcov (2480 x 2000 pixelov).

Zdroj: engadget.com

​​Za povšimnutie stojí aj iná konštrukčná vlastnosť. Na jednej strane má Mate X záhyb, ku ktorému doľahne polovica displeja. V tomto záhybe sú sústredené fotoaparáty a konektor.

​Na prvý pohľad to nemusí vyzerať najpríťažlivejšie, no v skutočnosti tento záhyb slúži aj na lepšie uchytenie - teda grip tohto smartfónu a tabletu v jednom.

Zdroj: engadget.com

​Ak si spomínate na tablety Lenovo Yoga, presne tie obsahovali zvláštny guľatý “panel” na boku, pričom ten presne sedel do ruky a vyhovoval pri dlhšom držaní.

Vo vnútri zariadenia pracuje najnovší huawejácky procesor Kirin 980 a smartfón podporuje aj najrýchlejšie 5G siete.

A hoci tie by mali poskytovať väčšiu rýchlosť ako Samsung Galaxy Fold, Huwei vie (zatiaľ) používať len dve aplikácie naraz. Samsung v rozhraní pre svoj Galaxy Fold predstavil multitasking až s trojicou aplikácií.

Zdroj: engadget.com

​V zariadení sú dve batérie a spolu tvoria kapacitu 4500 mAh. Nabijete ich extrémnou rýchlosťou - za pol hodinu nabíjania získate až 85 percent kapacity!

No a určite sa pýtate na cenu. Tá je až 2299 eur, pričom musíme spomenúť, že Samsung Galaxy Fold zoženiete “len” za 1980 eur. Zatiaľ nie je stanovený presný dátum spustenia predaja, no malo by sa tak stať približne v polovici roka 2019.

Zdroj: engadget.com

​Mimochodom, ani Samsung, ani Huawei sme zatiaľ v rukách nedržali. O to viac sa tešíme na prvé prípadné vzorky pre novinárov.

Pozrite si aj naše video zo San Francisca ohľadom Samsungu Galaxy Fold:

Aký je váš názor na skladacie, ohybné smartfóny a tablety? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Na výstavu MWC v Barcelone nás pozval Orange