Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.01.2019, 09:34

Vážna situácia pre Apple. Jeho obľúbená aplikácia má veľký problém, zasahuje to aj Slovákov

  • Chyba umožňuje odpočúvať hovory FaceTime.
  • Problém sa týka operačného systému iOS verzie 12.1 a vyššie.
Vážna situácia pre Apple. Jeho obľúbená aplikácia má veľký problém, zasahuje to aj Slovákov
Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová/HN

Spoločnosť Apple v pondelok uviedla, že koncom týždňa vydá aktualizáciu softvéru aplikácie pre videohovory FaceTime. Musí urýchlene odstrániť chybu - volajúci totiž môže vďaka nej počúvať hovory z iPhonov, na ktoré práve volá. Ich majitelia pritom ani nemusia videohovor prijať, pretože softvér si sám zapne mikrofón, napísala agentúra Reuters.

Odpočúvanie sa samo ukončí po tom, keď majiteľ nechá svoj telefón príliš dlho zvoniť. Pokiaľ sa ale volaný rozhodne neprijať videohovor pomocou tlačidla, začne sa do zariadenia volajúceho prenášať dokonca aj obrazový záznam.

Škodlivý kód je uložený v časti programu obsluhujúci skupinové videohovory. Apple s touto funkciou prišiel vlani v lete, verejnosti bola ponúknutá na konci októbra.

"Sme si problému vedomí a vytvorili sme opravenú verziu, ktorá bude vydaná koncom týždňa," uviedol hovorca Applu vo vyhlásení.

Problém sa týka operačného systému iOS verzie 12.1 a vyššie. Na sociálnych sieťach prebiehajú diskusie o tom, že najlepšou obranou je vypnúť celú aplikáciu FaceTime.

Odhalenie softvérové ​​chyby sa zhoduje s dátumom Národného dňa súkromia v Spojených štátoch, ktorý pritom vyhlásil sám šéf Applu Tim Cook s cieľom prijať komplexnú legislatívnu reformu v oblasti ochrany dát užívateľov.

"Nebezpečenstvo je skutočné a dôsledky príliš vážne," povedal vtedy Cook. Firma propagujúca zabezpečenie dát tiež nedávno prišla s bilbordom na veľtrhu spotrebnej elektroniky v Las Vegas, kde bol uvedený slogan: "Čokoľvek sa stane vo vašom iPhonu, zostane vo vašom iPhone."

O vyjadrenie sme požiadali aj bezpečnostného experta spoločnosti ESET Lukáša Štefanka:

"Áno, všetky spomínané iOS zariadenia sú zraniteľné, vrátane Slovenska. Odporúčam zakázať FaceTime pre používateľov, pokiaľ nebude chyba opravená. Choďte do Nastavení, kliknite na FaceTime a vypnite túto funkciu." 

Zaujímavosťou je, že portálu MacRumors sa podarilo tento „bug“ vykonať nie len pomocou iPhonov, ale aj cez Mac. Pripomína, že FaceTime na Macu zvykne zvoniť ešte dlhšie. Predlžuje sa tak doba potencionálneho odpočúvania.

Update: Spoločnosť Apple už vypla funkciu FaceTime pre skupinové hovory, kým problém nevyrieši.

Článok postupne dopĺňame. 

Ticketportal.sk