Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.01.2019, 00:01

Ako Knight Rider. Toto sú prvé hodinky s eSIM kartou, ktoré nahradia telefón

V našom videu uvidíte, ako to celé funguje - ale aj to, ako to určite nefunguje.

V decembri minulého roka spustil operátor Orange ako prvý na Slovensku oficiálnu podporu pre eSIM karty. Zatiaľ však ide o pilotnú fázu a portfólio podporovaných zariadení je dnes len veľmi stručné. Prvé a jediné oficiálne zariadenie o ktorom je reč sa volá Samsung Galaxy Watch. V našom videu uvidíte, ako to celé funguje - ale aj to, ako to určite nefunguje.

Zatiaľ len hodinky

Samsung Galaxy Watch sú inteligentné hodinky, ktoré Samsung ponúka v rôznych verziách, no aktuálne je "tá pravá eSIMková" len ich 46-milimetrová LTE verzia. Časom sa však môže situácia zmeniť a k slovu sa dostanú aj menšie, 42-milimetrové Galaxy Watch, ktoré sme testovali aj my v redakcii.

eSIM karta je virtuálnou náhradou za plastovú SIM kartu, ktorú máme vo svojich smartfónoch. V najbližšej dobe sa však nedočkáme širšieho nasadenia takéhoto riešenia. Podpora eSIM kariet totiž nezávisí iba od operátorov.

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová

​Súvisí to totiž s výrobcami, ktorí musia eSIM zabudovať do čipu svojho zariadenia. U nás sa môžeme stretnúť momentálne len s trojicou ďalších smartfónov, ktoré eSIM ponúkajú. Ide o nové iPhony XR, a vlajkové lode XS a XS Max.

Je tak možné, že sa klientom Orangeu môže podariť aktivácia eSIM na týchto smartfónoch, avšak Orange za to nezodpovedá. 

Naše dojmy z telefonovania pomocou hodiniek sú pozitívne - avšak len v situáciách v súkromí. Hodinky totiž obsahujú mikrofón a reproduktor, ktorý hlasno prehráva váš hovor. Využijete to napríklad aj v aute, kde hodinky slúžia ako výborné handsfree.

V momentoch, kedy ste napríklad v hromadnej doprave alebo na verejných priestranstvách, však hlasný odposluch nemusí byť práve najlepšou voľbou (viď video). Avšak vtedy môžete využiť prepojenie s Bluetooth slúchadlami - a opäť je vaša komunikácia privátna. 

Hodinky na ruke inak zvládnu telefonáty bez problémov. Výborne sme počuli volajúceho a dobrou správou je, že aj on bol s kvalitou spojenia spokojný. 

Na počiatočnú aktiváciu potrebujete smartfón

Na aktiváciu eSIM karty potrebujete zariadenie podporujúce túto technológiu a eSIM profil, ktorý kúpite v podobe paušálu. K tomu dostanete QR kód, ktorý je potrebné nasnímať do aplikácie v telefóne. Až toto vám aktivuje eSIM v hodinkách a od tohto momentu ich môžete naplno využívať ako samostatné zariadenie.  

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová

​V prípade hodiniek Galaxy Watch 46 mm eSIM si teda cez aplikáciu Galaxy Wearable nasnímate v sekcii Mobilné siete spomínaný QR kód – a je to.