Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.01.2019, 08:40

Nekontrolovaný rozmach cloudu je pre podniky obrovským bezpečnostným rizikom

  • Viac ako 250 vedúcich pracovníkov v IT oblasti bezpečnosti sa zúčastnilo prieskumu, z ktorého vyplynulo, že najväčšou bezpečnostnou obavou pre viac ako polovicu z nich (58%) je nekontrolovaný rozmach cloudu.
  • Únik dát z verejného cloudu stojí podnik priemerne 1,64 milióna dolárov.

Zavádzanie cloudových riešení je momentálne trendom a aktuálne dáta prieskumnej spoločnosti IDG ukazujú, že 73% podnikov má už aspoň jednu aplikáciu alebo časť svojej počítačovej infraštruktúry v cloude, informuje Kaspersky Lab.

Byť moderným a trendovým však nestačí. Podľa zistení bezpečnostnej spoločnosti Kaspersky Lab sa totiž ukazuje, že IT oddelenia sú pod tlakom prejsť na cloud. Zmeny sa dejú dosť rýchlo, no tu číha všadeprítomné riziko.

​Používaním viacerých cloudových platforiem môžu firmy rýchlejšie a spoľahlivejšie poskytovať svoje služby a produkty, optimalizovať ich výkonnosť. No aj napriek svojim výhodám môže cloud computing priniesť ďalšie výzvy v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

Viac ako 250 vedúcich pracovníkov v IT oblasti bezpečnosti sa zúčastnilo prieskumu, z ktorého vyplynuli zaujímavé dáta - najväčšou bezpečnostnou obavou pre viac ako polovicu z nich (58%) je nekontrolovaný rozmach cloudu.

Ide najmä o prípad, keď je infraštruktúra cloudu hosťovaná treťou stranou. Únik dát z verejného cloudu stojí podnik priemerne 1,64 milióna dolárov. Vedúci IT pracovníci sa napriek všetkým výhodám cloudu musia zaoberať viac tým, ako udržať dáta v bezpečí a chrániť tak v konečnom dôsledku firemné financie.

Bohužiaľ, na spravovanie komplexných IT prostredí máme nedostatok špecialistov. Pre vedúcich IT pracovníkov to môže znamenať problémy s personálom: viac ako tretina (38%) tvrdí, že je náročné zamestnať špecialistov na danú oblasť. Zavedenie hybridného cloudu totiž vyžaduje špecialistov s potrebnými zručnosťami na konfigurovanie a riadenie bezpečnosti pre všetky časti IT infraštruktúry. 

V tomto kontexte potrebujú vedúci pracovníci jednotné riešenie. To by im malo poskytnúť:

  • vysokú úroveň bezpečnosti
  • zaručiť viditeľnosť všetkých firemných IT komponentov, ktoré bude môcť ovládať obmedzený počet IT odborníkov prostredníctvom jednotnej konzoly.

Maxim Frolov, viceprezident pre globálny predaj spoločnosti Kaspersky Lab, vysvetľuje: „Je nesporné, že cloud, spolu s výhodami, ktoré prináša, je pre mnohé podniky kľúčovou súčasťou cesty digitálnej transformácie. Cloudové riešenia sa zavádzajú v čoraz väčšej miere a podniky ho z dôvodu obáv o bezpečnosť nebudú odkladať. Preto je nevyhnutné, aby sa rýchlo a účinne implementovali spolu s nimi aj bezpečnostné riešenia, ktoré tento rýchly rast podporia.“

„Ochranné vrstvy by mali mať schopnosť monitorovať správanie sa aplikácií a zakázať akékoľvek podozrivé aktivity, zabrániť zneužívaniu, nájsť a automaticky opraviť chyby a chrániť pred hrozbami dáta a pracovné zaťaženie, ktoré prechádzajú cloudovou infraštruktúrou. Tie najlepšie riešenia majú také orchestračné schopnosti, ktoré IT tímom umožňujú kontrolovať, aké procesy sú spustené a do akých zložiek užívatelia vstupujú z firemného či hosťovaného cloudu,“ dodáva Frolov.