Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.01.2019, 15:57

Ľudia zistili, že nepotrebujú nový iPhone. Batérie "oberú" Apple o miliardy

  • Výmena batérií sa tiež podpísala pod nižšími tržbami Applu.
  • Ďalším z dôvodov je to, že používatelia sa už na dlhšiu dobu uspokoja so smartfónom a nepotrebujú ho meniť ihneď po vydaní nového modelu.
Ľudia zistili, že nepotrebujú nový iPhone. Batérie "oberú" Apple o miliardy
Zdroj: Reuters

Vyzerá to tak, že spoločnosť Apple bude mať menšie tržby, ako predpokladala. Nejde pritom o dohady či polopravdy, ale o fakt, ktorý vypustil do sveta priamo šéf Tim Cook. Napísal tak v liste investorom, kde uviedol niektoré z dôvodov, prečo poklesnú predpokladané tržby. Namiesto 89-93 miliárd dolárov si americký gigant zrejme ukrojí z koláča „len“ 84 miliárd.

Môže za to nižší záujem o nové iPhony, ktorý pramení z viacerých dôvodov. Iste si spomínate na aféru, kedy Apple začal niektoré iPhony v tichosti softvérovo „spomaľovať“. V skutočnosti to bolo opatrenie, ktoré malo slúžiť v prospech používateľov – snažil sa znížiť energetickú náročnosť na batériu.

Pozrite si aj naše video o najčastejších chybách iPhonov:

Pomalšie procesy mali skrátka udržať vyššiu výdrž na jedno nabitie. Niekoho však mohli nepriamo donútiť ku kúpe nového zariadenia, čo nie je práve fér prístup.

Podstatou ale bolo, že Apple o tom svojich používateľov neoboznámil, čím vyvolal vlnu kritiky. Ako bolestné sa rozhodol zlacniť výmenu batérie v iPhonoch – a to o poriadnu sumu. Z približne 79 dolárov sa tak stalo len asi 29 dolárov. To využilo množstvo ľudí, čím v skutočnosti ešte viac oddialili kúpu nového iPhonu, píše The Verge.

Ďalším z dôvodov je to, že používatelia sa už na dlhšiu dobu uspokoja so smartfónom a nepotrebujú ho meniť ihneď po vydaní nového modelu. Cook označil za jeden z hlavných problémov i to, že v Číne sa zhoršuje dopyt. Stojí za tým neistota z obchodných vzťahov USA a Číny. Táto krajina sa totiž podieľala na príjmoch Applu takmer až 20 percentami.

Aktuálne je ťažké predpovedať, ako sa situácia vyvinie, no pravdou je, že akcie Applu v reakcii oslabili o 7,5 percenta a trhová hodnota podniku klesla pod 700 miliárd dolárov.

Ticketportal.sk