Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2022, 13:45

Zastavila plynovody aj služby verejného zdravotníctva. Toto je najväčšia kyberhrozba roka 2021

  • Ransomvéroví útočníci zdokonalili svoj arzenál. Síce zúžili počet útokov, no zamerali sa na veľké organizácie.
  • Čo odporúčajú odborníci na ochranu firmy pred ransomvérom? 
Zastavila plynovody aj služby verejného zdravotníctva. Toto je najväčšia kyberhrozba roka 2021
Zdroj: Reuters

Približne polovica bezpečnostných incidentov súvisela minulý rok s ransomvérom. Ide o typ vydieračského útoku, kedy žiada útočník výkupné ua to, že vám vráti odcudzené či šifrované dáta "do pôvodného stavu".

Už pár rokov ransomvér spôsobuje problémy v korporátnom sektore a negatívne ovplyvňuje chod firiem po celom svete. Zároveň, je jedným z najobľúbenejších typov útokov medzi kyberzložincami. Aj v uplynulom roku mal silné zastúpenie.

Od januára do novembra 2021 bol takmer každý druhý bezpečnostný incident, ktorý riešil tím expertov GERT bezpečnostnej spoločnosti Kaspersky, spojený práve s ransomvérom. Hovoria o tom údaje súvisiace s IR, teda Reakciou na incident.

Je to situácia, keď firmy po narušení bezpečnosti povolávajú tím, ktorý má za úlohu obmedziť škody a zabrániť šíreniu útoku. V porovnaní s rokom 2020 je to nárast o takmer dvanásť percentuálnych bodov.

​Pokiaľ ide o kybernetickú bezpečnosť, ransomvér sa stal nesporným „príbehom roka“ – z prevádzky vyradil napríklad plynovody či služby verejného zdravotníctva. Ransomvéroví útočníci tiež nezaháľali a ešte zdokonalili svoj arzenál. Síce teda zúžili počet útokov, no zamerali sa na veľké organizácie.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 73% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.