Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.12.2018, 12:29

Ľutujeme, reagoval Facebook na chybu, ktorá mohla ohroziť 6,8 milióna užívateľov

  • Neoprávnený prístup k fotografiám užívateľov prechodne získali vývojári aplikácií.
  • Vývojári mali 12 dní prístup aj k fotografiám, ktoré používatelia na Facebook nahrali, ale nezverejnili ich, fotografiám na Marketplace a k fotkám a videám, ktoré si môžu počas 24 hodín pozrieť priatelia na Facebook Stories.

Ľutujeme, reagoval Facebook na chybu, ktorá mohla ohroziť 6,8 milióna užívateľov
Zdroj: Pixabay

Americká spoločnosť Facebook objavila a opravila bezpečnostnú chybu. V ohrození bolo približne 6,8 milióna z celkového počtu viac ako dvoch miliárd užívateľov sociálnej siete, vrátane tých z Európskej únie.

Neoprávnený prístup k fotografiám užívateľov podľa oznámenia firmy prechodne získali vývojári aplikácií. Írska komisia pre ochranu dát (DPC) uviedla, že začala vyšetrovať, či spoločnosť Facebook dodržiava nové pravidlá Európskej únie pre ochranu súkromia (GDPR).

Podľa agentúry Reuters tak reaguje na mnoho bezpečnostných problémov Facebooku, vrátane ohlásenej bezpečnostnej chyby. Európska divízia Facebooku sídli v Írsku, čo z DPC robí hlavného regulátora tohto podniku v EÚ.

Podľa oznámenia Facebooku sa problém týkal až 1 500 aplikácií prevádzkovaných 876 vývojármi. Tí mali v období 12 dní, respektíve od 13. do 25. septembra, prístup aj k fotografiám, ktoré používatelia síce na Facebook nahrali, ale nezverejnili ich.

Ďalej k fotografiám na trhovisku Marketplace, kde používatelia predávajú a kupujú použitý tovar a k fotkám a videám, ktoré si môžu počas 24 hodín pozrieť priatelia na Facebook Stories.

Povolený prístup majú pritom vývojári len k tým obrázkom, ktoré užívateľ zverejní na svojom profile. Poškodených členov komunity firma informuje. "Ľutujeme, že sa to stalo," uviedla spoločnosť. Upozornila, že je v úzkom kontakte s írskymi regulátormi a že rada odpovie na akékoľvek otázky.

Facebook tento rok prežíva náročný rok. V apríli vyšiel najavo škandál, ktorý sa týkal masívneho úniku dát používateľov, ku ktorým neoprávnene získala prístup poradenská spoločnosť Cambridge Analytica.

V októbri potom Facebook oznámil, že sa k údajom na 29 miliónoch jeho používateľských kont dostali hackeri. Podľa analytika Georgea Calmonyho zo spoločnosti Hargreaves Lansdowne sa zvyšuje pravdepodobnosť, že vlády podrobia podnikateľské praktiky Facebooku novej regulácii.

"Facebook sa snaží obnoviť dôveru používateľov, všetko toto úsilie však bude márne, ak sa budú ďalej objavovať podobné správy," uviedol Salmon s odkazom na oznámenú bezpečnostnú chybu.