Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.11.2018, 13:18

Samsung za 350 eur. Zažili sme viacero sklamaní, prebil ich však skvelý fotoaparát

  • Samsung Galaxy A7 2018 je prvý smartfón od Samsungu s trojicou snímačov na zadnej strane.
  • Ponúkame vám niekoľko postrehov z testovania tohto zariadenia.
Samsung za 350 eur. Zažili sme viacero sklamaní, prebil ich však skvelý fotoaparát
Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová/HN

Samsung Galaxy A7 (2018) je na scéne ešte len pár týždňov. Ide o prvý smartfón od Samsungu s trojicou snímačov na zadnej strane. Prinášame vám niekoľko postrehov z testovania.

Konštrukcia je nádherná, ale...

Keď sme prvýkrát chytili do rúk Galaxy A7, veľmi nás prekvapili jeho rozmery. Hoci ide o väčšie zariadenie, telefón je mimoriadne tenký. Vzhľadom na sklenenú zadnú stenu a klzké rámiky sa dosť šmýka z rúk, no to nie je žiadnou novinkou. Touto vlastnosťou trpí množstvo najnovších smartfónov súčasnosti.

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová/HN

​Konštrukcia i zlaté prevedenie nášho testovacieho kúsku bola podľa nášho názoru bezchybná. Kvalitné tlačidlá hlasitosti, precízne rámiky a celkové vyhotovenie na nás jednoducho pôsobili celkom prémiovo.

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová/HN

​Ďalšou vecou, ktorá nás v rámci konštrukcie zaujala je snímač odtlačkov prstov, ktorý má netradičné umiestnenie na bočnej strane. V tenučkom rámiku tvorí len nepatrnú časť a zároveň slúži aj ako tlačidlo napájania. Na takto umiestnený snímač si musíte trochu zvyknúť, no v každom prípade má celkom ergonomické miesto.

Problémom sú skôr jeho pomalšie reakcie. Prst tu musíte držať o zlomok sekundy dlhšie, ako by bolo vhodné. Zároveň nám raz za čas nezaregistrovalo prst a musíte mať úplne suché ruky, inak si telefón neodomknete.

​Smartfón môžete v rámci biometrie odomknúť aj zosnímaním tváre. Tvár nám síce vždy rozoznalo, no nie je to práve najefektívnejšie riešenie.

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová/HN

Skvelý Infinity Displej

Veľkou prednosťou smartfónu je Super AMOLED displej. Má uhlopriečku šesť palcov a prichádza s rozlíšením 1080 x 2220 pixelov. Má veľmi dobré pozorovacie uhly a bez problémov sme s ním fungovali aj počas slnečných dní.

Displej od Samsungu nesie prívlastok "Infinity", ktorý spoločnosť používa pri svojich zariadeniach s minimálnymi rámikmi, ktoré nevyrušuje fyzické tlačidlo Domov. Tvoria teda peknú, kompaktnú prednú stranu zariadenia.

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová/HN

Zároveň si vďaka AMOLED displeju môžete obľúbiť aj funkciu Always On Display, teda " vždy zapnutý displej". De facto je displej vypnutý, no jemne na ňom svietia informácie o čase, dátume a notifikáciách. Z toho dôvodu nemusíte neustále rozožínať displej tlačidlom a zisťovať, či máte novú správu na Messengeri. Táto funkcia je známa najmä z vlajkových lodí Samsungu. 

Oficiálna upútavka na smartfón:

Samsung v „Á sedmičke“ využil vlastné osemjadrové procesory Exynos 7885 v kombinácii so štyrmi gigabajtami pamäte RAM. Smartfón je pomerne spoľahlivý a viete s ním v pohode fungovať počas dňa. Z času na čas však trochu zaváhal a raz za čas sa nám stalo aj to, že nám padli aplikácie ako Instagram či YouTube. Úprimne, pri zariadení v cene okolo 350 eur nás to celkom zamrzelo. 

Náš testovaný kus obsahoval 64 GB úložnej pamäte, no môžete ju rozšíriť o micro SD kartu až do 512 GB. My však zvykneme využívať cloudové úložiská, takže nám stačilo i 64 GB verzia.

Fotoaparát na jednotku

Veľkou devízou smartfónu je fotoaparát. Dokážete s ním robiť skutočne skvelé fotografie - a to napriek tomu, že stojí takmer len tretinu z vlajkových lodí. Podľa nás je hlavným tromfom a dôvodom, prečo sa obzrieť práve po tomto smartfóne.

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová/HN

​Na zadnej strane sú tri fotoaparáty. Hlavný snímač má rozlíšenie 24 MP, ultraširoký objektív má rozlíšenie 8 MP a potom je tu ešte snímač s rozlíšením 5 MP. Vďaka správnemu výberu jednotlivých scén môžete dosiahnuť naozaj veľmi dobré zábery. Situácii dopomáha aj vhodný inteligentný návrh scén od výrobcu. Zvykli sme si ho poslúchať a výsledky boli veľmi príjemné. 

Príklad ultraširokého záberu, pod ním na porovnanie originál:

Takto fotí Samsung Galaxy A7 (2018)
Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová

Takto fotí Samsung Galaxy A7 (2018)
Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová

​S predným fotoaparátom spravíte aj dobré selfie fotky a video je tiež obstojné. Je síce pravdou, že nakrúcať môžete len vo Full HD s 30 fps, no na zábery z dovolenky to rozhodne stačí. Navyše si môžete pochutiť aj na niektorých zaujímavých režimoch.

Batéria vás nezradí

V útrobách tohto zariadenia je batéria s kapacitou 3300 mAh. Papierovo to nie je práve najviac, no v praxibola výdrž smartfónu veľmi dobrá. Aj počas náročnejšieho dňa sme mali o desiatej večer stále zhruba 30 % batérie, a to sme s ním fungovali od šiestej rána. Nie je to rekordman, no nenároční používateľ s tým môže vydržať aj dva dni. 

Záverečné hodnotenie

Samsung Galaxy A7 2018 je prémiovo pôsobiace zariadenie, ktorého hlavným tromfom je fotoaparát. Z času na čas zaváha, potešiť vás môže výdrž batérie a rozladí vás snímač odtlačkov prstov. Ak však chcete dobrý fotomobil a neminúť naň celú výplatu, A7 je tu pre vás.