Európska legislatíva o ochrane dát GDPR, ktorá vstúpi do platnosti v polovici roka 2018, robí vrásky rade veľkých firiem. Tie budú musieť do budúcna zabezpečiť ukladanie súkromných užívateľských dát v súlade s veľmi prísnymi zákonmi, a to pod hrozbou miliónových pokút. Ide napríklad o právo užívateľov na výmaz z databázy, na výpis dát, ktoré firma o užívateľovi ochraňuje pod. Jedno nové právo - právo na vysvetlenie - ale robí starosti firmám využívajúcim umelú inteligenciu, konkrétne strojové učenie pomocou neurónových sietí. Z povahy fungovania neurónových sietí totiž vyplýva, že nie je jednoduché vysvetliť, prečo počítač urobil tie závery, ktoré urobil. "Na rozdiel od štandardných algoritmov, ktoré používajú rozhodovanie ak-potom (if-then), sa strojové učenie neurónových sietí podobá čiernej skrinke. Nikto presne nevie, čo sa deje vo vnútri a prečo sa skrinka rozhodla tak a nie onak, "píše Juraj Jánošík z bezpečnostnej firmy ESET. Príkladom je jednoduchý e-shop, ktorý zákazníkovi odporučí, aké knihy by si mal kúpiť na základe jeho predchádzajúcich objednávok. E-shop na to využíva umelú inteligenciu, ktorá analyzuje tisíce ďalších zákazníkov a ich históriu objednávok. Výsledkom je odporúčanie, ktoré môže využívať desiatky rôznych parametrov. Pokiaľ by ale zákazník požadoval konkrétne a detailné vysvetlenie, prečo mu systém odporučil práve tú knihu a nie inú, nebude firma pravdepodobne vedieť ponúknuť prijateľnú odpoveď nad rámec "systém si to myslí". Pokiaľ ide o odporúčanie knižiek, tak ešte o nič nejde. Ale podobný systém strojového učenia by tiež mohol "rozhodovať" o tom, či človek dostane pôžičku v banke, koľko zaplatí za cestovné poistenie alebo či bude prepustený z väzenia. Je jasné, že čím častejšie bude strojové učenie využívané, tým dôležitejšie veci budú elektronické mozgy rozhodovať. To je významný problém, a to nielen z hľadiska technologického, ale aj právneho, poťažmo aj psychologického. Ľudský mozog totiž čelí podobnému problému, aj keď si to málokto pripúšťa. Keď sa vás niekto spýta, prečo ste sa rozhodli dať si k obedu pizzu a nie šalát, môžeme si myslieť, že ten dôvod poznáme. Prvadepodobne je to však spätná racionalizácia a skutočný dôvod nášho rozhodnutia nám je skrytý, upozorňuje psychológ Daniel Kahneman, držiteľ Nobelovej ceny za ekonómiu. Musíme si zvyknúť, že pôvod problémov, ktoré vyčítame počítačovej umelej inteligencii, môžeme často hľadať sami u seba.Pixabay
StoryEditor

Automatizácia vo firmách je nevyhnutná. Poskytuje priestor sústrediť sa na podstatnejšie veci

24.10.2018, 00:00
Autor:
ahgahg
Základom je, aby sa firmy odbremenili od rutinných procesov.

Prepojenie znamená pre podnikanie nové obchodné príležitosti. Nahráva tomu fakt, že podľa odhadov sa v roku 2020 do internetu pripojí každú hodinu milión nových zariadení. Práve dáta, ktoré pretečú sieťami, sa stávajú kľúčovým zdrojom a konkurenčnou výhodou. Konektivita dáva priestor pre inovácie.

Problémom však je, že súčasné firmy na ňu nie sú až tak pripravené. Napríklad, pred tým mal odborník na siete v opatere zhruba 200 rôznych zariadení. Dnes ich musí spravovať asi stotisíc a pri predpokladanom tempe rastu ich bude mať "na krku" o dva roky až milión. V tejto súvislosti treba spomenúť, že podľa štatistík chýba len na Slovensku približne 13-tisíc IT špecialistov.

„Navyše, výzvy digitalizácie nemôžeme zužovať len na IT špecialistov a oddelenia,“ hovorí Martin Maštalír, Area Manager spoločnosti Cisco Slovensko. „Aby sme dokázali naplno využiť možnosti moderných technológií, musíme na ne začať myslieť v kontexte celej firmy. Digitalizácia totiž prestupuje celým podnikom, dobre nastavené procesy ho dokážu posunúť na úplne inú úroveň. To si však vyžaduje úplne iný prístup,“ hovorí.

Základom je, aby sa firmy odbremenili od rutinných procesov. Ak dnes 95 % správcov siete stále robí úkony manuálne, v budúcnosti je to nemysliteľné. Až keď sa to zmení, budú môcť firmy lepšie naplniť obchodný potenciál nových technológií. Najdôležitejšia zložka moderných sietí bude automatizácia vo všetkých fázach - od ich návrhu, cez nasadenie až po dohľad nad ich funkčnosťou a optimalizácia.

Voľné ruky na inovácie

„Automatizácia je nevyhnutná. Nielenže zrýchľuje niektoré procesy z rádovo týždňov na minúty, ale zároveň uvoľňuje ruky špecialistom na to, aby sa venovali skutočne kreatívnej práci, ktorá prináša firme biznisovú hodnotu,“ hovorí Maštalír. „Okrem toho znižuje celkové prevádzkové náklady a náklady na vlastníctvo - čo by malo byť kritérium, na ktoré by sa podniky pri obstarávaní tejto siete určite mali zamerať.“

Intuitívna sieť automatizuje IT úlohy podľa vopred určenej politiky v celej sieti z jedného centrálneho miesta. „V praxi to znamená, že správca len zadá účel zariadenia či biznisový zámer a o všetky nastavenia sa už postará samotná sieť,“ vysvetľuje Maštalír. Intuitívne siete sa totiž s využitím strojového učenia a umelej inteligencie budú od začiatku prispôsobovať biznisovým potrebám spoločnosti i charakteru firmy.

Bezpečnosť je základ

Ďalšou výhodou pri využívaní umelej inteligencie je aj to, že jej súčasťou v takejto intuitívnej sieti je bezpečnosť. Pomocou nej môže sieť odhaliť aj úplne nový, ešte nešpecifikovaný typ útoku za asi 4 až 6 hodín. Pre porovnanie, pri tradičných bezpečnostných riešeniach sa toto číslo pohybuje na úrovni asi 100 dní.

Zaujímavosťou je, že si poradí aj so šifrovanou komunikáciou. To doteraz nebolo možné. „Sieť sa tak stáva akoby ďalším bezpečnostným senzorom,“ dodáva odborník spoločnosti Cisco. „Pokrýva celý životný cyklus útoku, od prevencie, ochrany pri samotnom prieniku až po odhaľovanie a rýchle odstraňovanie následkov.“

01 - Modified: 2017-07-13 12:41:29 - Feat.: 0 - Title: Slovensko musí v IT bezpečnosti pridať 02 - Modified: 2018-06-19 21:29:26 - Feat.: 0 - Title: Blockchain bude čoskoro prelomený 03 - Modified: 2015-12-08 09:11:02 - Feat.: 0 - Title: SAP Innovation Day: technológie otvárajú dvere novým formám biznisu 04 - Modified: 2018-02-22 11:38:36 - Feat.: 0 - Title: Za lepšiu ponuku prezradíme obchodníkom okrem emailovej adresy a telefónneho čísla aj výšku platu či aktuálnu polohu 05 - Modified: 2018-06-13 05:31:37 - Feat.: 0 - Title: Konferencia SAPPHIRE NOW bola nabitá novinkami. Firmy by sa mohli inšpirovať 06 - Modified: 2018-08-01 08:54:04 - Feat.: 0 - Title: SAP Slovensko má nového generálneho riaditeľa
01 - Modified: 2024-04-19 08:48:12 - Feat.: - Title: 5 praktických tipov, ako môžete použiť umelú inteligenciu vo svojom každodennom živote 02 - Modified: 2024-04-17 11:00:00 - Feat.: - Title: Kto získa virtuálnu korunku Miss AI? V prvej súťaži krásy svojho druhu sa stretnú počítačom vytvorené ženy 03 - Modified: 2024-04-16 10:00:00 - Feat.: - Title: Ľuďom sa nechce pracovať už ani z domu. Vytvárajú si digitálne klony, ktoré robia takmer všetku robotu za nich 04 - Modified: 2024-04-15 12:08:02 - Feat.: - Title: Umelá inteligencia od Googlu: rozpozná miesto z fotky, či spraví text čítanejším 05 - Modified: 2024-04-15 10:00:00 - Feat.: - Title: VIDEO Umelá inteligencia ukázala, ako vyzerá peklo. Dnes v noci nezaspím, reagujú zdesení ľudia
menuLevel = 2, menuRoute = style/tech, menuAlias = tech, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
19. apríl 2024 21:51