Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.10.2018, 00:00

Automatizácia vo firmách je nevyhnutná. Poskytuje priestor sústrediť sa na podstatnejšie veci

  • Milión zariadení na jedného správcu? Pomôže vám sieť budúcnosti.
  • Základom je, aby sa firmy odbremenili od rutinných procesov.
Automatizácia vo firmách je nevyhnutná. Poskytuje priestor sústrediť sa na podstatnejšie veci
Zdroj: Pixabay

Prepojenie znamená pre podnikanie nové obchodné príležitosti. Nahráva tomu fakt, že podľa odhadov sa v roku 2020 do internetu pripojí každú hodinu milión nových zariadení. Práve dáta, ktoré pretečú sieťami, sa stávajú kľúčovým zdrojom a konkurenčnou výhodou. Konektivita dáva priestor pre inovácie.

Problémom však je, že súčasné firmy na ňu nie sú až tak pripravené. Napríklad, pred tým mal odborník na siete v opatere zhruba 200 rôznych zariadení. Dnes ich musí spravovať asi stotisíc a pri predpokladanom tempe rastu ich bude mať "na krku" o dva roky až milión. V tejto súvislosti treba spomenúť, že podľa štatistík chýba len na Slovensku približne 13-tisíc IT špecialistov.

„Navyše, výzvy digitalizácie nemôžeme zužovať len na IT špecialistov a oddelenia,“ hovorí Martin Maštalír, Area Manager spoločnosti Cisco Slovensko. „Aby sme dokázali naplno využiť možnosti moderných technológií, musíme na ne začať myslieť v kontexte celej firmy. Digitalizácia totiž prestupuje celým podnikom, dobre nastavené procesy ho dokážu posunúť na úplne inú úroveň. To si však vyžaduje úplne iný prístup,“ hovorí.

Základom je, aby sa firmy odbremenili od rutinných procesov. Ak dnes 95 % správcov siete stále robí úkony manuálne, v budúcnosti je to nemysliteľné. Až keď sa to zmení, budú môcť firmy lepšie naplniť obchodný potenciál nových technológií. Najdôležitejšia zložka moderných sietí bude automatizácia vo všetkých fázach - od ich návrhu, cez nasadenie až po dohľad nad ich funkčnosťou a optimalizácia.

Voľné ruky na inovácie

„Automatizácia je nevyhnutná. Nielenže zrýchľuje niektoré procesy z rádovo týždňov na minúty, ale zároveň uvoľňuje ruky špecialistom na to, aby sa venovali skutočne kreatívnej práci, ktorá prináša firme biznisovú hodnotu,“ hovorí Maštalír. „Okrem toho znižuje celkové prevádzkové náklady a náklady na vlastníctvo - čo by malo byť kritérium, na ktoré by sa podniky pri obstarávaní tejto siete určite mali zamerať.“

Intuitívna sieť automatizuje IT úlohy podľa vopred určenej politiky v celej sieti z jedného centrálneho miesta. „V praxi to znamená, že správca len zadá účel zariadenia či biznisový zámer a o všetky nastavenia sa už postará samotná sieť,“ vysvetľuje Maštalír. Intuitívne siete sa totiž s využitím strojového učenia a umelej inteligencie budú od začiatku prispôsobovať biznisovým potrebám spoločnosti i charakteru firmy.

Bezpečnosť je základ

Ďalšou výhodou pri využívaní umelej inteligencie je aj to, že jej súčasťou v takejto intuitívnej sieti je bezpečnosť. Pomocou nej môže sieť odhaliť aj úplne nový, ešte nešpecifikovaný typ útoku za asi 4 až 6 hodín. Pre porovnanie, pri tradičných bezpečnostných riešeniach sa toto číslo pohybuje na úrovni asi 100 dní.

Zaujímavosťou je, že si poradí aj so šifrovanou komunikáciou. To doteraz nebolo možné. „Sieť sa tak stáva akoby ďalším bezpečnostným senzorom,“ dodáva odborník spoločnosti Cisco. „Pokrýva celý životný cyklus útoku, od prevencie, ochrany pri samotnom prieniku až po odhaľovanie a rýchle odstraňovanie následkov.“