Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.10.2018, 11:40

Haló, Mesiac volá Zem. Legendárna Motorola prekonávala míľniky, čo ste o nej nevedeli?

  • Motorola má na konte viacero významných okamihov v histórii technológie.  
  • Prvý prenosný mobilný telefón, zabezpečenie komunikácie pri prvom pristátí na Mesiaci a mnoho ďalšieho.
Haló, Mesiac volá Zem. Legendárna Motorola prekonávala míľniky, čo ste o nej nevedeli?
Zdroj: YouTube.com

Spoločnosť Motorola oslávila v uplynulých dňoch svoje 90. narodeniny. V čase svojho vzniku v roku 1928 sa nazývala Motorola, Galvin Manufacturing Corporation, a založili ju dvaja bratia Paul a Joseph Galvinovci v Chicagu. Mali vtedy jediný výrobok a päť zamestnancov.

Prvými produktmi spoločnosti boli „eliminátory batérií“, teda zariadenia, ktoré nahrádzali batérie v rádiách, tak aby mohli rádiá fungovať na energiu z domácnosti. Cieľ riešiť problémy s výdržou batérie je výzva, ktorá existuje aj dnes. 

Motorola stojí aj za ďalšími zaujímavými vecami. Príkladom je produkcia prvého prenosného obojsmerného rádia v roku 1943 či dokonca umožnenie komunikácie prvého pristátia na Mesiaci so Zemou. V roku 1969 povedal Neil Armstrong slávne slová – „Jeden malý krok pre muža, jeden obrovský skok pre ľudstvo“ – na Mesiaci práve cez vysielač od Motoroly.

Presne 3. apríla 1973 predstavila spoločnosť zase prvý prenosný mobilný telefón Motorola DynaTAC (skratka pre Dynamic Adaptive Total Area Coverage). Motorola tiež názorne ukázala jeho fungovanie. Na dnešné pomery to bol však obor – mal výšku až 33 centimetrov a hmotnosť 800 gramov. Prvý mobil na svete ponúkol asi 30 minút pohotovostnéhoa režimu a do jeho pamäti sa vošlo 30 telefónnych čísel.

Zdroj: Copyright © 2018 MATE Bulgaria

​Za zmienku stojí nabíjanie, ktoré trvalo až neuveriteľných 10 hodín. Začiatkom 80. rokov to boli nevídané možnosti a parametre. „Keď som vzal prototyp do mojich rúk, mal som pocit, že budúcnosť je predo mnou,“ zdôveril sa Martin Cooper, americký inžinier spoločnosti Motorola a tvorca mobilnej revolúcie.

Niektorí si zase zrejme spomínate na predstavenie ikonického mobilného telefónu RAZR V3, ktorý zmenil dizajn mobilných telefónov a stal sa prvým zariadením, ktoré bolo aj módnym doplnkom.

Najvyššiu priečku od spoločnosti Motorola si drží tento telefón z roku 2004. A predaj? Celosvetovo viac ako 130 miliónov kusov.
Zdroj: YouTube.com

​Za zmienku stojí aj technológia Moto Mod, ktorá vášmu telefónu umožňuje premeniť sa na reproduktor, rýchlu tlačiareň fotiek, gamepad, alebo 360° kameru. Umožňuje to patent s takzvanými pinmi na Moto Mods, ktorý sa prichytí k pinom na smartfónoch Motorola série Z. Najnovší produkt Motoroly 5G Moto Mod rieši zase dnešnú potrebu rýchleho pripojenia. Uvidíme, čo nás čaká v najbližších rokoch.

Ticketportal.sk