Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.09.2018, 17:30

Prvé dojmy z iPhone XS Max. Čo ponúka najdrahší iPhone?

  • Medzi prvými na Slovensku sme držali v rukách nový iPhone XS Max.
  • Vieme, kde si kúpite iPhone XS na Slovensku už na polnočnom predstavení.

Medzi prvými na Slovensku sme držali v rukách nový iPhone XS Max. Je to bezpochyby perfektne spracovaný smartfón, ktorý sa od predchodcu líši na prvý pohľad len veľkosťou. iPhone XS Max má OLED displej s uhlopriečkou 6,5 palca a menší iPhone XS má rovnakú uhlopriečku ako iPhone X, teda 5,8 palca. 

Okolo displeja nájdeme tenučké rámiky a v dolnej časti nenájdeme tlačidlo domov ani snímač odtlačkov prstov. Spoločnosť nám tiež bude robiť výrez v hornej časti displeja, kde sú umiestnené snímače a senzory. Vstup do zariadenia je zaistený pomocou funkcie Face ID, ktorá síce nie je nová, no aktuálne je vylepšená. Bude rýchlejšia a podľa Applu je to najbezpečnejšia tvárová biometria na trhu.

Zdroj: Reuters

​Čo ďalej prešlo vylepšením? Sú to predovšetkým zmeny, ktoré nevidieť na prvý pohľad. Smartfóny budú ešte odolnejšie voči vode a prachu ako doteraz. Apple vraví, že to bude dokonca umožnené aj vo viacerých „tekutinách“. Vnútri nájdeme najnovší špičkový procesor A12 od Applu, ktorý je zhotovený sedemnanometrovým výrobným postupom.

​​Nechýba nová verzia operačného systému iOS 12 a oba nové iPhony obsahujú 4 GB pamäte RAM. Apple ponúka modely so 64-, 256- a 512-GB vnútorným úložiskom. Spoločnosť po prvý raz využila potenciál dvoch SIM kariet. V jednej z verzií nájdeme slot na fyzickú SIM kartu a integrovanú e-SIM kartu, v druhej verzii sú dva fyzické sloty na SIM karty. Tá je však určená len pre čínsky trh.

Podľa výrobcu sa zlepšila výdrž batérie a po počiatočných nejasnostiach je známa kapacita dvoch noviniek. iPhone XS Max má 3174 mAh a iPhone XS 2658 mAh. 

​V dnešnej dobe predáva smartfón aj fotoaparát. V súvislosti so skvelými fotovlastnosťami iPhone X sa už očakávalo, že novinky budú patriť medzi špičku. Hoci počet megapixelov dvojice snímačov na zadnej strane sa nezmenil (12 + 12 MPx), iPhony budú lepšie fotografovať v slabších svetelných podmienkach.

Najväčší a najdrahší iPhone od Apple
Zdroj: TASR/AP

​Veľkú časť predstavenia venovala spoločnosť aj ukážkam videa a jeho stabilizácie. Spomenúť treba aj možnosti rozšírenej reality, ktorú používateľ využije napríklad pri hraní hier. Vyzerá to tak, že sa máme na čo tešiť.

To, čo vás môže trochu zneistiť je cena. Tá sa bude v našich končinách pohybovať až na úrovni cca 1 149 eur za najlacnejší model iPhone XS so 64 GB úložiskom a cca 1 319 eur bude stáť variant s 512 GB úložiskom. iPhone XS Max bude ešte o asi sto eur drahší. Ak budete mať záujem o 512-gigabajtový model, treba si nachystať až vyše 1 600 eur.

Predaj sa začne 28. septembra, teda už tento piatok. Z doterajších informácií vyplýva, že u operátora O2 si novinky budete môcť obzrieť medzi prvými. V dnešnej tlačovej správe totiž O2 píše, že spúšťa polnočný predaj zo štvrtka na piatok v štyroch predajniach na Slovensku (Bratislava (Aupark), Košice (Aupark), Žilina (Aupark) a Banská Bystrica (Europa Shopiing Center).

V ponuke operátora budú podľa tlačovej správy všetky varianty modelov iPhone XS a iPhone XS Max vo všetkých farbách. Zákazníci O2 Paušálov budú mať nové iPhony k dispozícii za cenu na začiatku od 2 eur. Presné ceny nových iPhonov v hotovosti zverejní O2 ešte pred odštartovaním polnočného predaja.