Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.09.2018, 00:00

Čo Apple odkazuje svetu novými iPhonmi? Tieto novinky nás majú ohúriť

Najhodnotnejšia technologická firma na svete chce, aby používatelia menili svoje prístroje za novšie a drahšie.

Apple predstavil nové telefóny iPhone a hodinky, ktoré vychádzajú z dizajnu súčasných modelov. Je však medzi nimi aj najväčší a doposiaľ najdrahší model iPhonu. Nové prístroje dostali názov iPhone XS a XR, pričom XS bude mať aj väčšiu verziu XS Max.

Na prezentácii to oznámil marketingový riaditeľ Phil Schiller. Cena nových prístrojov bude od 799 dolárov za XR po 1 099 dolárov za XS Max.

​Šéf firmy Tim Cook nový prístroj XS označil za najvyspelejší iPhone, aký zatiaľ firma vyrobila. Telefón iPhone XS má lepšie rozlíšenie obrazu a lepší zvuk ako jeho predchodca iPhone X.

​Firma pridáva písmenko S k názvu prístroja, ak necháva vonkajšiu podobu rovnakú, upozornila agentúra Reuters. A minuloročný iPhone X, ktorý sa však vyslovuje ako desať, prešiel veľkou zmenou.

Prístroj XS je vodeodolný a bude mať displej OLED, ktorý využíva technológiu organických elektroluminiscenčných diód. Uhlopriečka prístroja je 5,8 palca (14,7 cm). Väčšia verzia XS Max má uhlopriečku 6,5 palca (16,5 centimetra).

Apple vychádza v ústrety zákazníkom

Väčším displejom vychádza Apple ústrety potrebám zákazníkov, ktorí stále častejšie používajú prístroje na sledovanie a nahrávanie videa a fotenia. Vďaka novému procesoru má nový prístroj lepší výkon, kapacita pamäte dosahuje až 512 GB. Aplikácie sa majú otvárať až o 30 percent rýchlejšie.

Tiež batéria má dlhšiu životnosť. XS Max má dokonca zatiaľ najväčšiu batériu použitú pri telefóne Apple a mala by mať o hodinu a pol dlhšiu výdrž. Oba prístroje budú na dve SIM karty.

​Prístroj XR bude z lacnejšieho materiálu. Displej bude z tekutých kryštálov (LCD) a obal miesto nerezovej ocele z hliníka. Bude v niekoľkých farbách, okrem iného červený, žltý či modrý. Uhlopriečka displeja bude 6,1 palca (15,5 cm) a kapacita pamäte od 64 do 256 GB.

Apple svojimi výrobkami potvrdil očakávania analytikov, že v ponuke urobí iba malú zmenu. Najhodnotnejšia technologická firma na svete chce, aby používatelia menili svoje prístroje za novšie a drahšie, pretože je to pre ňu spôsob, ako si zvýšiť príjmy v čase, keď sa globálny dopyt po inteligentných telefónoch stabilizoval.

"Je to len o tom, ako udržať ľudí v pohybe"

Táto stratégia pomohla Applu v tom, že sa mu tento rok ako prvej americkej firme podarilo dosiahnuť trhovej kapitalizácie viac ako jeden bilión dolárov. Akcie firmy však po predstavení nových prístrojov oslabovali. Hlavný ekonóm firmy Capital Investment Counsel Hal Eddins uviedol, že nové prístroje nepredstavujú žiadny prelom ani skutočnú zmenu.

"Je to len o tom, ako udržať ľudí v pohybe," vyhlásil. Capital Investment Counsel je jedným z akcionárov Applu. Výraznej zmeny sa dočkali hodinky s názvom Apple Watch Series 4.

Podľa firmy ide o najväčšiu zmenu podoby od ich uvedenia na trh v roku 2014. Displej je o 30 percent väčší ako u predchádzajúcej verzie a hodinky sú tenšie. Ich súčasťou je okrem iného elektrokardiogram pre monitorovanie činnosti srdca, poznamenal server CNBC.

Budú tiež schopné automaticky začať volania na tiesňovú linku, ak zistia, že ich užívateľ odpadol a do minúty nezareaguje.