Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.09.2018, 17:00

Ako fungujú žlté bratislavské bicykle? Odveziete sa takmer zadarmo

  • Zdieľanie bicyklov začína v Bratislave už v piatok.
  • Na požičanie bicykla je najskôr potrebná online registrácia.

V Bratislave sa už tento piatok 7.septembra spustí nová služba zdieľania bicyklov s názvom Slovnaft Bajk. Tento projekt vznikol v spolupráci mesta Bratislava a spoločnosti Slovnaft. Naše hlavné mesto sa tak pripojí k ďalším svetovým metropolám, ktoré majú systém zdieľania bicyklov už ako zabehnutý spôsob verejnej dopravy. V predstihu sme mali možnosť pozrieť sa i vyskúšať, ako služba funguje.

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová/HN

​​Po spustení projektu bude v rámci pilotnej fázy v obehu okolo 550 bicyklov a 71 staníc, kde sa budú dať prenajať či odložiť. Na to, aby ste si mohli bicykel prenajať sa najskôr musíte "jednorazovo" zaregistrovať na portáli slovnaftbajk.sk (prípadne časom cez aplikáciu). Získate jedinečný vlastný PIN kód, ktorý budete používať po celú dobu prevádzkovania tejto služby. Po vyplnení základných údajov zaplatíte pomocou platobnej karty poplatok 1 euro, ktoré slúži ako váš kredit. 

Po vyhľadaní stanice naťukáte na displej bicykla svoj PIN kód, odomkne sa vám zámok a môžete začať jazdiť. Pol hodinu z každej jazdy idete zadarmo. Poplatok sa vám začne postupne stŕhať z kreditu po uplynutí 36 minút, pretože systém je nastavený na cyklus šiestich minút. Výška poplatku je dvanásť centov za každých ukončených šesť minút.

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová/HN

​Samotný prevádzkar má však pre používateľov jeden tip - poplatku sa vyhnete vtedy, keď bicykel po pol hodine na chvíľu odložíte do stanice, prípadne si tu vymeníte bicykel. 

V prípade potreby si viete kedykoľvek prostredníctvom webu či a aplikácie dobiť kredit. Ak prejazdíte viac ako 1 euro, poplatok sa vám strhne dodatočne po dobití kreditu. 

Bicykle sú opatrené systémom GPS, ktorý slúži na ich lokalizáciu pri prípadnej strate či krádeži. Ich hmotnosť je až 17 kg a majú špeciálne zosilnené plášte na kolesách, aby vás len tak neprekvapil defekt. V prípade takéhoto stavu by ste s nimi mali ešte určite zvládnuť jazdu k najbližšej stanici.

Pre správny chod bicyklov je na prednom kolese nainštalované dynamo, ktoré sa stará o generáciu energie. Tá je na bicykloch potrebná na pohon svetiel bicykla, no tiež aj na funkčnosť displeja. Prísun energie zabezpečujú aj menšie solárne panely v časti riadidiel. 

Zdroj: Web Slovnaft Bajk

​Na webovej stránke Slovnaft Bajk si môžete cestu presnejšie naplánovať. Nájdete tu aktuálny prehľad staníc, kde sa nachádzajú bicykle. Viac informácií vám prinesieme po oficiálnom spustení.

Ticketportal.sk