Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.09.2018, 00:00

Supertelevízor príde na Slovensko už tento rok na jeseň

Na to, aby sa naplno prejavili kvality vysokého 8K rozlíšenia, je potrebný aj obsah v tomto rozlíšení.

Supertelevízor príde na Slovensko už tento rok na jeseň
Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová/HN

Ak ste si ešte nestihli kúpiť televízor so 4K rozlíšením, počkajte. Môžete totiž prejsť rovno na 8K rozlíšenie. Tento nový trend v dych berúcej ostrosti obrazu predstavilo hneď niekoľko svetových výrobcov na prestížnej výstave spotrebnej elektroniky IFA 2018 v nemeckom Berlíne. LG, Sharp aj Samsung sa zhodli, že je čas odštartovať túto éru, a s istými rozdielmi v zobrazovacích technológiách sa pokúšajú zaujať publikum. Jeden z prvých komerčne dostupných televízorov bude v našich končinách Samsung Q900R, a to už v priebehu októbra tohto roku. Začínať bude na cene 4 990 eur za najmenší 65-palcový model. Avšak na to, aby sa naplno prejavili kvality vysokého 8K rozlíšenia, je potrebný aj obsah v tomto rozlíšení. Samsung v tomto zmysle siahol po umelej inteligencii, teda technológii 8K AI Upscaling, ktorá „dopočítava body“ a aj z nižších rozlíšení vytvorí 8K obsah.

Notebook s perom

Nové notebooky sú na výstavách samozrejmosťou. Už nejaký čas sme sa však nestretli s prelomovejšími kúskami. Vyzerá to tak, že tento rok sa postupne dostávajú do praxe inovácie, o ktorých doslova baví písať a, samozrejme, ich aj skúšať. Lenovo napríklad predstavilo novinku Yoga C930, ktorá vo svojich útrobách ukrýva pero, teda stylus na písanie či lepšiu prácu s dotykovou obrazovkou. Tento notebook je zároveň vybavený aj otočným pántom o 360 stupňov, ktorý má v sebe ukrytý reproduktor. Na jednej strane tak môžete z notebooku spraviť pretočením tablet a vďaka dômyselnému reproduktoru je zvuk viac orientovaný na používateľa, či už má notebook v klasickej polohe alebo otočený na formu prezentácie i tabletu. Taiwanský výrobca Asus tiež predstavil novinku ZenBook Pro 14, ktorý má namiesto touchpadu displej. Vďaka nemu si pohodlnejšie púšťate hudbu, spustíte miniaplikácie ako kalendár či kalkulačka. A to všetko bez toho, aby ste otvárali nové okná na primárnom displeji.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.