Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.08.2018, 18:32

Samsung predstavil revolučný 8K televízor, priemerný Slovák si ho len ťažko dovolí

  • Toto je prvý 8K televízor od Samsungu, ktorý sa dá kúpiť.
  • Pozrite si naše video priamo z dejiska výstavy v Berlíne.

Spoločnosť Samsung Electronics predstavila na veľtrhu IFA 2018 svoj prvý 8K televízor. Je to jej vstup do rozlíšenia 8K, ktorý reprezentuje televízor Q900R QLED 8K s rozlíšením 7680 × 4320 pixelov. Ten je navyše doplnený o technológiu umožňujúcu zvýšenie rozlíšenia na 8K pomocou umelej inteligencie (8K AI Upscaling). 

Samsung tak splnil svoje sľuby zo začiatku roka z výstavy CES v Las Vegas, kde ukázal zatiaľ len prototyp 8K televízora.

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová/HN

„Nesmierne nás teší, že môžeme Q900R predstaviť spotrebiteľom, a sme presvedčení, že im naše nové modely s podporou 8K poskytnú brilantné farby, ostrý obraz a dokonalý zvuk,“ vyhlásil Jongsuk Chu, senior viceprezident divízie Visual Display spoločnosti Samsung Electronics. 

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová/HN

​Pre reprodukciu obrazu v kvalite 8K je Samsung Q900R vybavený technológiou Real 8K Resolution, ktorá dokáže dosiahnuť maximálny jas na úrovni 4000 nitov – čo je štandard podporovaný väčšinou filmových štúdií.

Toto riešenie umožňuje televízoru produkovať štyrikrát viac pixelov než televízoru s rozlíšením 4K UHD TV a šestnásťkrát viac pixelov než televízoru s rozlíšením Full HD.

Televízor Q900R zahŕňa taktiež technológiu Q HDR 8K s podporou HDR (High Dynamic Range) 10+, ktorá optimalizuje úroveň jasu a produkuje prirodzené farby, a umožňuje tak dosiahnuť presnejšie taký obrazový výraz, aký tvorcovia zamýšľali.

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová/HN

​Patentovaná technológia 8K AI Upscaling opierajúca sa o využitie umelej inteligencie prichádza súčasne s kvalitou obrazu a zvuku, ktorá bez ohľadu na kvalitu alebo formát pôvodného zdroja, zodpovedá štandardu 8K. Či už užívateľ sleduje obsah prostredníctvom streamingovej služby, set-top boxu, HDMI, USB alebo dokonca mobilného zrkadlenia, Quantum Processor 8K rozpozná a prevzorkuje obsah do rozlíšenia 8K.

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová/HN

​Q900R obsahuje celý rad nových funkcií, ktoré umožnia používať televízor inak. Televízor napríklad rozpozná a analyzuje celý rad pripojených zábavných zariadení, ako sú audio zariadenia pripojené cez optický kábel s diaľkovým ovládačom One Remote, následne automaticky prepne zdroj obrazu a audio výstup pre optimálny zážitok zo sledovania.

Cena 65-palcového (najmenšieho) modelu začína na 4990 eur. Televízory by mali byť v našich končinách dostupné v priebehu októbra. 

Na výstavu IFA 2018 nás pozvala spoločnosť Samsung.