Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.08.2018, 09:24

iPhone X si drží cenu aj z druhej ruky. Je drahý, no oplatí sa

  • Predchádzajúce modely tejto americkej značky si síce tiež držali pomerne vysokú zostatkovú hodnotu, ale nie takú ako posledný model.
  • Ročné kusy sa pred tým predávali za 65 percent pôvodnej sumy.
iPhone X si drží cenu aj z druhej ruky. Je drahý, no oplatí sa
Zdroj: Reuters

Cena zatiaľ posledného najšpičkovejšieho smartfónu od Apple je extrémna, píše iDnes.cz. Verzia iPhonu X s pamäťou 64 GB stojí na českom trhu zhruba tisíc eur. Ešte drahšie je na tom potom variant s pamäťou 256 GB, tá totiž stojí dokonca o sto až dvesto eur viac.

Avšak iPhony majú oproti lacnejšej konkurencii vysokú zostatkovú hodnotu. Spoločnosť B Stock uvádza, že v Spojených štátoch si iPhony X z druhej ruky ponechávajú až 85 percent zo svojej ceny. Dokonca aj spoločnosti, ktoré obchodujú s použitými iPhonmi veľkoobchodne, zaň platia 75 percent pôvodnej kúpnej ceny.

​V prípade iPhonu X ide o rekordnú hodnotu. Predchádzajúce modely tejto americkej značky si síce tiež držali pomerne vysokú zostatkovú hodnotu, ale nie takú ako posledný model. Ročné kusy sa predávali za 65 percent pôvodnej sumy.

Ak teda stojí základný iPhone X v Spojených štátoch 999 dolárov bez miestnej dane, tak ho možno po roku používania stále predať za slušných zhruba 850 dolárov. Necelý rok používania tak vlastníka posledného z iPhonov v konečnom dôsledku vyjde približne na 150 dolárov, teda v prepočte zhruba 130 eur.

To je menej, než o koľko počas roka priamo zlacnejú iné konkurenčné top smartfóny. Čo sa, samozrejme, odráža aj na cene použitých kusov, ktorá sa často pohybuje hlboko pod 50 percentami ich pôvodnej kúpnej sumy. V prepočte na peniaze to potom pokojne môže byť až 450 eur straty za jediný rok.

Použité iPhony sú vo svete všeobecne dobre obchodovaným tovarom, o ktorý je stále pomerne veľký záujem. Repasované iPhony, teda použité špičkové smartfóny dané do takmer pôvodného stavu, tvoria už na celosvetových predajoch smartfónov 10 percent trhu. A tento podiel sa stále zväčšuje.

Ak vás táto téma zaujíma a ste fanúšikom iPhonov, pozrite si aj naše video o tom, ako sa nenechať oklamať pri oprave vášho smartfónu: 

Ticketportal.sk