Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.06.2018, 11:52

Slováci zaujali v USA inovatívnymi riešeniami pre Smart Cities

  • Obe spoločnosti majú vysokú šancu presadiť sa na globálnom trhu.
  • Inovatívne riešenie je zamerané na rezidentské parkovanie v slovenských mestách.
Slováci zaujali v USA inovatívnymi riešeniami pre Smart Cities
Zdroj: spotech.sk/

Slovenské spoločnosti GOSPACE a Damalis ukončili tento týždeň prvú fázu testovania a zdokonaľovania svojich inovatívnych projektov v USA.

Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu ich vybral na základe výzvy na podporu rozvoja Smart Cities. Zástupcovia spoločností absolvovali intenzívny trojmesačný program v akcelerátore Smart City Works, kde zdokonaľovali svoje produkty pod dohľadom viacerých expertov na oblasť infraštruktúry, optimalizácie technológií či zlepšovania podnikateľských plánov.

„Dostali sme výborný koučing od ľudí, ktorí sa v oblasti inteligentných miest a inovácií pohybujú roky. Odnášame si veľa vedomostí a kontaktov. Podarilo sa nám pokročiť aj vo vývoji, vďaka čomu sme pripravení na implementovanie nášho inovatívneho riešenia – rezidentského parkovania v slovenských mestách,“ uviedol predstaviteľ spoločnosti GOSPACE Pavol Turčina.

Obom slovenským projektom sa podarilo etablovať na americkom trhu, zahájiť rokovania so strategickými partnermi a získať dodatočné financovanie zo súkromných zdrojov.

„Pobyt v USA nám tiež pomohol akcelerovať vývoj správnym smerom, aj preto sme už dnes schopní začať so svetovo unikátnou vizualizáciou infraštruktúrnych projektov pomocou technológie rozšírenej reality v slovenských mestách. Začneme v Poprade, kde obyvatelia zažijú vizualizáciu pešieho mostu v jeho reálnej veľkosti ešte predtým ako sa začne s jeho výstavbou. Budú mať tak lepšiu predstavu o rozvoji svojho mesta,“ uviedol Jan Hrončák zo spoločnosti Damalis.

V októbri minulého roka ÚPVII vyhlásil prvé výzvy na podporu inovácií Smart Cities. Podnikatelia predkladali projekty zamerané na manažment dopravy a digitalizáciu verejnej správy mesta.

Dotácie a možnosť zdokonaliť svoje riešenia v špičkových podmienkach Centra pre inovačné technológie vo Virgínii (CIT) získali dva projekty: Digitálna platforma na vizualizáciu urbanistického plánovania spoločnosti Damalis a Riešenie pre bezpečné rezidentské parkovanie spoločnosti GOSPACE.

Ticketportal.sk