Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.05.2018, 09:45

Apple skvalitňuje displej nových iPhonov. Správa spôsobila straty akcií hlavných dodávateľov

Niektoré straty na akciách sa dotkli hranice až desiatich percent.

Apple skvalitňuje displej nových iPhonov. Správa spôsobila straty akcií hlavných dodávateľov
Zdroj: Reuters

Americká technologická spoločnosť Apple bude vo všetkých troch modelových radách telefónov iPhone pripravovaných na budúci rok používať kvalitnejšie displeje OLED.

S odkazom na svoje zdroje to napísal juhokórejský denník Electronic Times. Správa dnes poslala nadol akcie jedného z hlavných doterajších dodávateľov Applu, firmy Japan Display. Spoločnosť si odpísala až desať percent straty a o viac ako štyri percentá menej mali aj akcie japonskej spoločnosti Sharp, ktorá je jedným z výrobcov LCD.

O viac ako päť percent naopak spevnili akcie juhokórejskej spoločnosti LG Display. Japan Display patrí k popredným dodávateľom LCD pre telefóny iPhone a v technológii OLED za svojimi rivalmi zaostáva.

Hlavným konkurentom je práve LG Display. Akcie Japan Display v prvej reakcii na správu o zmene preferencií Applu spadli až o 21 percent, neskôr straty zmiernili. Trhová hodnota firmy sa pohybuje okolo 105 miliárd jenov (825 miliónov eur).

Hromadnú výrobu panelov z organických diód emitujúcich svetlo (OLED) sa Japan Display chystá spustiť až v budúcom roku. Firme nemá dostatok finančných prostriedkov, a tak teraz hľadá nových investorov, ktorí by výrobnú linku financovali.

Spoločnosť Japan Display vznikla v roku 2012 zlúčením príslušných častí firiem Hitachi, Toshiba a Sony. Dohodu vtedy sprostredkoval štát. Akcie spoločnosti LG Display po správe posilnili o päť percent. Trh sa totiž domnieva, že Apple bude chcieť diverzifikovať dodávateľské zdroje a že práve LG Display z toho bude profitovať.