Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.05.2018, 13:00

Užívatelia iPhonov žalujú Google, firma mala údajne zneužiť ich osobné údaje

Takmer štyri a pol milióna Britov žaluje Google kvôli údajnému zneužitiu súkromných dát.

Užívatelia iPhonov žalujú Google, firma mala údajne zneužiť ich osobné údaje
Zdroj: Reuters

Internetový gigant Google mal podľa Britov nájsť medzeru v zabezpečení prehliadača Safari, ktorý využívajú majitelia iPhonov, píšu Lidovky. Potom mal  predávať informácie o zvykoch pri prehliadaní webových lokalít dcérskej spoločnosti DoubleClick.

Samotný Google pripustil, že k tomu naozaj mohlo dôjsť. Po kauze, kedy spoločnosť Cambridge Analytica zneužila súkromné ​​dáta užívateľov Facebooku, na povrch vyplával ďalší podobný prípad.

Teda aspoň podľa 4,4 miliónov užívateľov iPhonov, ktorí teraz žalujú spoločnosť Google. Žaloba sa môže vyšplhať až k 3,2 miliardám libier (vyše 2,7 miliárd eur).

Triedenie užívateľov podľa rasy, či politických názorov

Google mal zhromažďovať údaje z prehliadača Safari od firmy Apple v období od 1. júna 2011 do 1. februára 2012. Údaje následne použil na roztriedenie užívateľov do niekoľkých kategórií. Poškodení Briti mali byť zaradení do skupín ako "milovníci futbalu" alebo "nadšenci aktuálnych udalostí".

Podľa právnikov, ktorí zastupujú skupinu Google You Owe Us, súkromné ​​údaje zahŕňali rasu, fyzické a duševné zdravie, politické názory, sexualitu, sociálnu triedu, financie, nákupné návyky a údaje o polohe.

Advokát Hugh Tomlinson, ktorý zastupuje poškodených popísal pre The Gaurdian prípad nasledovne: "Údaje boli zozbierané prostredníctvom tajného sledovania a porovnávania - aktivita bola v roku 2012 pomenovaná výskumníkom ako" Safari riešenie ".

Spoločnosť Google dostala už v minulosti za podobné praktiky pokutu od federálnej obchodnej komisie USA v hodnote 22,5 miliónov dolárov (vyše 19,2 miliónov eur) a musela zaplatiť 17 miliónov americkým štátom," povedal Tomlinson.

Google: Prípad sme v minulosti riešili, súd je bezpredmetný

Riaditeľ komunikácie spoločnosti Google Tom Price priznal, že sa táto situácia v minulosti riešila. "Ochrana súkromia a bezpečnosť našich užívateľov je pre nás nesmierne dôležitá. Tento prípad sa týka udalostí, ktoré sa odohrali pred viac ako šiestimi rokmi, v tom čase sme ju riešili," povedal pre The Guardian Tom Price.

"Domnievame sa, že žaloba nemá žiadny význam a bude stiahnutá. Predložili sme naše dôkazy a tešíme sa na to, až bude prípad vyriešený v náš prospech," dodal Price.