Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.05.2018, 17:35

Microsoft opäť skúsi zaútočiť na Apple. Nasadí lacný Surface proti iPadu

Lacnejšia novinka má ambície dobyť zatiaľ neotrasiteľnú pozíciu iPadu.

Microsoft opäť skúsi zaútočiť na Apple. Nasadí lacný Surface proti iPadu
Zdroj: microsoft.com

Microsoft podľa agentúry Bloomberg opäť chystá lacnejší tabliet, aby skúsil dobyť zatiaľ neotrasiteľnú pozíciu iPadu. Nový Surface má stáť len 400 dolárov, čo je v prepočte 340 eur. Pod vedením vtedajšieho šéfa Stevea Ballmera to nebolo možné, píše iDnes.cz.

Definitívnu bodku potom firma už s novým vedením urobila v roku 2015, keď znemožnila prechod Windows RT na verziu 10. Výrobu Surface 3 s procesormi Intel ukončila o rok neskôr. Na trhu zostal iba Surface Pro s plnohodnotným Windowsom.

Nový pokus s tabletom Surface by mal obsahovať už normálny Windows 10. Mal by byť o 20 percent ľahší ako úspešný - ale veľmi drahý Surface Pro (základná cena 799 dolárov, tj. 680 eur). Predávať sa podľa Bloombergu budú dve verzie - s 64GB a 128GB pamäťou, vrátane LTE modemu.

Displej bude mať desaťpalcovú uhlopriečku a výdrž batérie by mala byť 9 až 10 hodín. Namiesto proprietárneho konektora bude na rozdiel od verzie Pro vybavený len USB-C. Ďalšie podrobnosti nie sú známe.

Apple tento rok znížil cenu iPadu na vzdelávacie účely a školám ho predáva za 299 dolárov (254 eur). Veľkou konkurenciou sú v tejto oblasti aj prístroje s operačným systémom Chrome OS od Googlu. Štartovacia cena 400 dolárov (340 eur) by mala byť pri možnostiach Windows 10 (ktoré značne prevyšujú ako iOS tak aj Chrome OS) konkurencieschopná.

Zaujímavý je v tejto súvislosti pohľad do minulosti. Prvý Surface RT s nedorobeným Windows-om RT sa začal v roku 2012 predávať za 499 dolárov v základnej verzii a bez klávesnice (približne 424 eur).

Ticketportal.sk