Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.05.2018, 00:01

Švédi si nechávajú implantovať pod kožu čip. Otvárajú tak dvere

  • Spolu je tu už okolo 3000 ľudí, ktorí majú pod kožou čip.
  • Vďaka nemu už nemusia nosiť karty na otváranie dverí či lístky na vlak.
Švédi si nechávajú implantovať pod kožu čip. Otvárajú tak dvere
Zdroj: Business Insider

Vo Švédsku sa ľudia nechávajú dobrovoľne čipovať, informuje Business Insider. Spolu je tu už okolo 3000 osôb, ktoré si nechali do ruky implantovať mikročip, ktorý je veľký asi ako zrnko ryže. Vďaka nemu už nemusia nosiť karty na otváranie dverí, niektoré doklady alebo lístky na vlak.

Zaujímavosťou je, že vo Švédsku sú obyvatelia ochotnejší skúšať túto technológiu v praxi. Švédi už teraz zdieľajú verejne viacero osobných údajov či iných informácií (sociálne informácie, platy...).

Vloženie čipu do ľudského tela sa nazýva „biohacking“ a ide o vylepšovanie našich schopností. Čipy sa implantujú podľa správ podobne, ako je to pri tetovaní. Z väčšej ihly pod kožu putuje čip a podľa už očipovaných osôb to nie je bolestivé. Jednoducho zacítite štipnutie - a to je všetko. Týmto spôsobom sa implantujú tieto typy čipov už od roku 2015.

Ak sa vám zdá táto technológia strašidelná, upokojíme vás. Čip nemá žiadnu inú funkciu ako jedinú, preddefinovanú – teda napríklad len otváranie dverí alebo preukážka na vlak. Je to tá istá technológia, ktorú máme v zamestnaneckých kartách pri vstupe do budov a podobne. Funguje len na vzdialenosť niekoľkých centimetrov. Nikto vás teda nebude sledovať.

Tieto druhy čipov nemajú GPS senzory ani batériu. Nemajú schopnosť byť sledované "len tak" počas nosenia na tele. Vedci sa v tomto zmysle odvolávajú na fakt, že ak by vás niekto v dnešnej dobe chcel sledovať, bez problémov tak môže spraviť vďaka smartfónu, ktorý nosíme všade so sebou, prípadne pomocou bankomatovej karty, ktorou zaplatíme na určitých miestach.

Zdroj: Business Insider

​Podľa zakladateľa spoločnosti Bionyfiken Hannesa Sjobalda je ľudské telo ďalšou veľkou platformou, do ktorej sa budú dať implantovať ďalšie pripojiteľné zariadenia. Vývojári už pracujú na čipoch, ktoré dokážu niesť viac ako len jeden kód. Vtedy sa bude dať využívať jeden čip na viacero úkonov, časom zrejme aj na platby. Práve to by mohlo byť prelomové a ľudia by si mohli osvojiť tento pohodlný spôsob platenia.

Aký je váš názor na čipovanie? Ak by šlo len o otváranie dverí - išli by ste do toho? Alebo aj za iných okolností? Dajte nám vedieť v komentároch.

Ticketportal.sk