Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.05.2018, 13:21

iMac oslavuje 20 rokov. Pozrite sa, ako sa tento kultový počítač vyvíjal

  • iMac v dobe svojho uvedenia prestavoval až futuristický stroj.
  • Popri „uniformných“ sivých či béžových stolových počítačoch s hranatým dizajnom bol koncom 90-tych rokov „priesvitný“ iMac ako z iného sveta.
iMac oslavuje 20 rokov. Pozrite sa, ako sa tento kultový počítač vyvíjal
Zdroj: engadget.com

Len máloktorej firme sa podarilo stať sa takou ikonickou a stále populárnou ako Apple. Jeden z jej legendárnych produktov oslavuje v týchto dňoch svoje 20.narodeniny. Reč je o zariadení iMac, ktoré bolo predstavili presne 6.mája 1998 na špeciálnej udalosti.

iMac G3

iMac v dobe svojho uvedenia prestavoval až futuristický stroj. Popri „uniformných“ sivých či béžových stolových počítačoch s hranatým dizajnom bol koncom 90-tych rokov „priesvitný“ iMac ako z iného sveta. Všetko podčiarkovalo podsvietenie pripomínajúce vesmírnu loď.

Prvý iMac mal 15-palcovú CRT obrazovku, štvorgigabajtový pevný disk a bol vystavaný s dôrazom na prácu s internetom. Odtiaľ pochádza aj písmenko „i“ v jeho názve. Navyše, bol vybavený dvoma USB portami, čím výrazne pomohol penetrácií tohto typu konektorov na trh. Výrobcovia tak začali viacero zariadení vybavovať takýmto pripojením, aby boli kompatibilné.

Už prvý iMac bol skonštruovaný tak, aby bol jednoduchý na používanie – a aby skvele vyzeral. Za jeho dizajnom stojí Jonathan Ive.

​iMac G4

Nástupca iMacu to mal ťažké. Musel sa snažiť rovnako ohúriť. A hoci sa mu nepodarilo vyvolať až taký rozruch ako predošlej generácií, predsa len bol úspešný. Prvé 15-palcové LCD displeje neskôr vystriedali aj 17 a 20-palcové modely.

​​Prišiel s ešte jednoduchším dizajnom a jeho tvorca sa inšpiroval slnečnicou – zariadeniu totiž vytvoril adaptovateľný stojan. Ten sa dal podľa potreby nastaviť na čo najvyššie pohodlie používateľa. Všetko navyše stále smerovalo k „all-in-one“ riešeniu, kde neboli potrebné ďalšie „skrinky“ na vašom pracovnom stole, alebo pod ním. Bol to digitálny hub, pomocou ktorého ste na tú dobru zvládli veľmi veľa vecí.

iMac G5

Bude to znieť trochu zvláštne, no predlohou, lepšie povedané motiváciou na nový iMac bol iPod, malý hudobný prehrávač. Ten sa stal veľkým hitom a Apple chcel vytvoriť niečo, čo by ho skvele dopĺňalo a inšpirovalo sa týmto „walkmanom 21. storočia“.

Zdroj: engadget.com

​​iMac G5 prišiel so 17-palcovými a 20-palcovými počítačmi, ktoré už poskytovali poriadny výkon. Tiež prišli s prevratným polohovateľným stojanom, ktorý sa používa dodnes.

Treba však spomenúť ešte jednu podstatnú vec, a tou je využívanie procesorov od Intelu. Vo výsledku boli zariadenia rýchlejšie a dokázali nevídané veci, ako napríklad využívať aj Windows.

​iMac vo verzii z kovu a skla

iMac určite zarezonoval medzi používateľmi, no skutočnú business vizáž mu dalo až hliníkové šasi v kombinácii so sklom v roku 2007. Vznikol vizuálne približne rovnaký dizajn, aký poznáme dnes. Po takýchto iMacoch sa začali obzerať ľudia, ktorí ich chceli do kancelárie.

Zdroj: engadget.com

​​Dizajn sa inšpiroval obľúbenými telefónmi iPhone a obrazovky poskytovali už 20 – 24 palcovú uhlopriečku. Vyspelou funkciou bolo aj pripojenie bezdrôtovej myši a bezdrôtovej klávesnice.

Od roku 2009 prichádzajú na trh aj 27-palcové modely s lepšou vnútornou výbavou a Intel portom s názvom Thunderbolt.

Pracovná stanica iMac Pro s Retinou

V roku 2014 bola už konkurencia skutočne veľká a potreby používateľov sa postupne menili. Rovnako nastali zmeny v súvislosti s príchodom smartfónov a tabletov, ktoré zvládli množstvo vecí. „Zariadenie pre každého“ už dávno pre Apple nebolo príťažlivým mottom a potrebovali sa zase niečím odlíšiť a vyznačiť, kam sa budú uberať.

Zdroj: engadget.com

​​Ich pracovné stanice tak dostali do vienka jeden z prvých 5K monitorov na trhu a pomerne príťažlivú cenu. Rôzne 5K monitory v tej dobe stáli už približne toľko, čo celý iMac. Presadili sa tak medzi kreatívcami, ľuďmi, čo pracovali s multimédiami.

Používate aj vy iMac? Vlastnili ste niektorý z už historických kúskov? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroj: engadget.com

Ticketportal.sk