Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.05.2018, 13:43

“Dom budúcnosti” bude schopný postarať sa sám o seba

  • Myslí si to zakladateľ spoločnosti iRobot, ktorá sa venuje predaju robotických vysávačov.
  • Rok 2018 sa bude niesť v rozširovaní smart technológií aj do nižších modelov z ponuky iRobot.
“Dom budúcnosti” bude schopný postarať sa sám o seba
Zdroj: iRobot

Robotické vysávače sú vo svete celkom populárne. Hovoria o tom aj medziročné nárasty v predaji týchto robotických pomocníkov v domácnosti. Napriek tomu je robotizácia domácností len v začiatkoch.

“Zatiaľ sa zameriavame na činnosti, ktoré sa vykonávajú pravidelne a ľudia ich nemajú príliš radi. Takže im prinášame riešenie. To sú prvé roky. Budeme sa snažiť postupovať ďalej tak, aby ľudia mali k dispozícii pomoc pri domácich prácach.

Napríklad roboti budú môcť byť na diaľku kontrolovaní profesionálmi ako napríklad lekár alebo inštalatér, ktorí vyriešia problém. Nie je to otázka toho, že nám roboti ukradnú prácu, ale umožnia nám udržať si vysokú kvalitu životného štandardu,” vysvetľuje smerovanie robotizácie domácností v budúcnosti Colin Angle, prezident a zakladateľ spoločnosti iRobot.

​​V roku 2017 dosiahla táto spoločnosť celoročné tržby vo výške 883,9 milióna dolárov. V porovnaní s predchádzajúcim rokom je to nárast o 223,3 milióna dolárov. V tomto roku iRobot plánuje prekročiť magickú hranicu 1 miliardy dolárov v tržbách. Medziročný nárast tak bude 19 až 22 percent.

Zdroj: iRobot

​Rok 2017 bol pre iRobot dôležitý tiež aj v tom, že sa spoločnosť zamerala výhradne na predaj a vývoj produktov určených pre domácnosť. Aj vďaka tomu sa podarilo dosiahnuť podiel na tržbách zo segmentu na 75 percent.

Robotické vysávače od firmy iRobot si pritom obľúbili aj Slováci. V roku 2017 sa predaj robotických vysávačov iRobot zvýšil o 11,5 percenta. Z 10 253 predaných kusov v roku 2016 iRobot narástol na 11 433 v minulom roku. Svoj podiel na celkovom trhu vysávačov iRobot navýšil na 18,9 percenta. Zvyšuje sa aj predaj produktov iRobot cez internet.

Plány do budúcnosti

Rok 2018 sa bude niesť v rozširovaní smart technológií aj do nižších modelov z ponuky iRobot. Wi-Fi pripojením bude vybavená aj základná séria robotických vysávačov Roomba 600, čo znamená najmä ovládanie a programovanie robota cez aplikáciu v smartfóne.

Zdroj: iRobot

​Cez aplikáciu je tiež možné sledovať štatistiky upratovania a získať podporu pre konkrétny typ robota. Implementáciou smart funkcií sa roboty iRobot plnohodnotne stávajú súčasťou technológie smart home, po ktorej je zo strany zákazníkov čoraz väčší dopyt.

Podľa Colina Angle sa “dom budúcnosti” bude schopný postarať sám o seba a tiež poskytnúť potrebné služby svojim obyvateľom. Na zákazníkovi je už len to, ako využije získaný čas.