Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.04.2018, 16:00

Ľudia nechápali, na čo to je dobré. Pozrite si prvé video na YouTube

  • Počiatky YouTube boli pomerne “kostrbaté” a ani samotní tvorcovia si na začiatku neboli celkom istí, čo tým chcú dosiahnuť. 
  • YouTube založili traja bývalí členovia PayPal.
Ľudia nechápali, na čo to je dobré. Pozrite si prvé video na YouTube
Zdroj: YouTube

Presne 23. apríla 2005 nahral na YouTube Jawed Karim svoje video. Možno ani sám netušil, že sa zapíše do histórie a stane sa zakladateľom najznámejšej služby, ktorá spôsobí revolúciu v poskytovaní video obsahu.

YouTube je dnes jedna z najväčších sietí a pred pár dňami oslávil 13 rokov. Jeho vznik bol však pomerne “kostrbatý” a dá sa povedať, že ani samotní tvorcovia si na začiatku neboli celkom istí, čo tým chcú vlastne dosiahnuť. 

Všetko to podľa Mashable začína historkou o skvelej párty v San Franciscu v januári 2005, ktorá sa odohrávala v dome bývalého člena PayPal Steva Chena. Bol tu aj jeho priateľ Chad Hurley, tiež bývalý zamestnanec PayPal.

Na párty vzniklo zábavné video a chceli ho zazdieľať, no narazili na problém. Súbor bol príliš veľký na prílohu v emaile a na internete zatiaľ neexistovala vhodná služba, kde by mohli video len tak “zavesiť”.

Upload na vtedy dostupné úložiská by navyše zabral podľa ich slov hodiny. Narazili tak na dieru na trhu. Neskôr sa k nim pridal aj tretí zakladateľ, Jawed Karim, ktorý bol rovnako v PayPale. Táto éra prudkého rozvoja technológií a neobjavených možností vtedy v PayPale združovala aj také mená ako Elon Musk (SpaceX, Tesla), alebo Reid Hoffman (LinkedIn).

​Karim navyše spomína, že si uvedomil limity zdieľania videí už v roku 2004 počas dvoch vtedajších udalostí. Jednou bolo tsunami v Indonézii a druhou bola obnažená bradavka Janet Jackson počas koncertu na Super Bowl. Všetci o týchto veciach hovorili, no nikto si poriadne nemohol pozrieť klip online. 

14 Februára 2005 teda trojica zaregistrovla doménu YouTube. Nemali pritom vôbec presnú definíciu o tom, čo to je - okrem poskytovania priestoru pre videá. Vtedy sa im to totiž zdalo ako pomerne slabý, neurčitý cieľ.

Preto najskôr predstavovali YouTube ako priestor pre online zoznámenie. Karim spomína, že sa čiastočne inšpiroval zoznamkou HotOrNot. Práve tu už totiž každý mohol zverejniť svoje video a hocikto si ho vedel pozrieť. Bolo to na tú dobu nesmierne vzrušujúce.

Ľudia navštevovali stránku YouTube od začiatku, no len málokto nabral odvahu “zavesiť” sem svoje video. Na začiatku dokonca tvorcovia pripravili “akciu” v Los Angeles a Las Vegas, že zaplatia ženám 20 dolárov za každé uploadnuté video. Neodhodlala sa však ani jediná. 

Malý počet videí a (zatiaľ) jednoduchosť služby viedli k tomu, že keď ste navštívili stránku, nedokázali ste si dokonca ani zvoliť video na prehrávanie, ale služba ho vybrala za vás. Pritom sa mnohé opakovali dokola kvôli malému počtu nahratých videí. 

Ľuďom zo začiatku unikal význam takejto služby a mnohí nechápali, prečo by bol niekto vôbec ochotný na stránku prispievať. Bola to jedna z prvých stránok, ktorej obsah v plnej miere závisel od ochoty používateľov tvoriť jej obsah. 

Jedným z úplne prvých videí bol 18-sekundový klip od Karima s názvom Me at the zoo. Karim jednoducho stojí pred ohradou so slonmi a zdá sa, že sám nevie, čo presne robí. “Jednou z cool vecí na slonoch je, že… majú dlhý chobot”, vypadne z neho. Toto video má, snáď z už z nostalgických dôvodov, aktuálne vyše 49 miliónov pozretí. 

Karim sa snažil dodávať obsah a podarilo sa mu spopularizovať službu videami s pristávaním a vzlietaním Boeingov 747. Sám však priznal, že využitie služby videl stále skôr osobnejšie - video si pozrie pár osôb, ktorých sa obsah týka. Napríklad členovia rodiny, úzky okruh priateľov a podobne. Služba si však vďaka neskôršiemu šikovnému vedeniu sama našla uplatnenie. 

Prvá obrovská šanca prišla v júli 2005, kedy sa bývalý výkonný riaditeľ PayPalu na barbecue párty dozvedel o existencii a význame YouTube. Rozhodol sa do projektu zainvestovať. Imponovali mu dve veci - služba využívala na tú dobu vyspelý Flash a obsah sa dal jednoducho distribuovať na webstránky.

Tým sa začalo sa obdobie silného budovania značky a konečne aj poriadneho marketingu. 

Od tej doby sa YouTubu verilo natoľko, že vo firme pracovalo už mnoho ľudí a služba získavala na popularite vďaka svojej extrémnej jednoduchosti nahrávania a prehrávania videí. Zvládol to aj absolútny laik. Túto jednoduchosť si všimol aj Google, ktorý paralelene pracoval na vlastnom podobnom projekte. Nakoniec však v roku 2006 odkúpil YouTube a vlastní ho doteraz. 

Jeden z najväčších míľnikov začiatkov YouTube prišiel, keď niekto uploadol video zo show Saturday Night Life. Išlo o rapovú paródiu dvoch komikov s názvom Lazy Sunday. Okamžite sa stala virálnym obsahom a dokázala, akú silu YouTube ponúka.

Za niekoľko dní mala 1,2 milióna pozretí, čo bolo na danú dobu neskutočné číslo. YouTube si všimlo množstvo ľudí a začal narastať aj počet registrovaných používateľov. 

Od tej doby si YouTube prešiel všeličím. Zo začiatku sa musel vysporiadavať s problémami ohľadom autorských práv, upraviť podmienky používania, nahrávania cudzieho obsahu, ešte viac zjednodušiť prispievanie na svoju stránku.... Prekonal však obrovský kus cesty a udržl si vedúce postavenie. 

Je to aj vďaka množstvu noviniek, ktoré neustále do služby pribúdajú. Či už je reč o možnostiach nahrávania stále kvalitnejšieho obsahu vo vysokom rozlíšení, alebo o pridávaní 360-stupňových videí, poskytovaní veľkých priamych prenosov a klasických “live” vysielaní jednotlivcov.

K obrovskej popularizácii YouTube navyše prispeli v posledných rokoch aj tzv. youtuberi, teda používatelia, ktorí si spravili z YouTube svoj vlastný vysielací kanál, na ktorom môžu ľudia pravidelne nachádzať ich nové videá. 

Ticketportal.sk